W związku z epidemią afrykańskiego pomoru świń i ptasiej grypy prywatne ubojnie oraz podmioty skupowe, wykorzystując swoją pozycję oligopolistyczną, zaniżają ceny skupu dla gospodarstw położonych w strefach z ograniczeniami weterynaryjnymi w stosunku do cen z terenów wolnych od tych chorób. Do izb rolniczych napływają sygnały od rolników, iż wiele z nich nie tylko wstrzymuje, ale zaprzestaje skupu zwierząt z tych terenów, obawiając się problemów z eksportem swoich przetworów.
Stosowane w poprzednich latach rozwiązania, w tym ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie, nie wpłynęły na poprawę sytuacji gospodarstw z terenów dotkniętych ograniczeniami weterynaryjnymi.
Dlatego też 26 lutego 2020 r. Zarząd KRIR wystąpił do MRiRW o podjęcie działań mających na celu uruchomienie ubojni z udziałem Skarbu Państwa, które odbierałyby żywiec drobiowy i wieprzowy z gospodarstw położonych w gminach objętych weterynaryjnymi ograniczeniami. W naszym przekonaniu utworzenie (na wzór spółki ELEWAR) takiego podmiotu skupującego żywiec od rolników, wpłynęłoby w znacznym stopniu na stabilizację cen poprzez osłabienie oligopolu, jaki funkcjonuje na krajowym rynku przetwórstwa mięsnego, z korzyścią dla producentów rolnych.
Źródło: KRIR
Źródło Lubuska Izba Rolnicza http://lir.agro.pl/