7 października Wielkopolska Izba Rolnicza wystosowała pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z apelem o podjęcie działań legislacyjnych w celu wydłużenia obowiązującego memorandum na stosowanie soi GMO. Niestety do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy informacji zwrotnej ze stanowiskiem Ministerstwa w tej sprawie, dlatego WIR w piśmie z dnia 18 listopada zwróciła się ponownie o zainicjowanie pilnej procedury legislacyjnej, dzięki której producenci zwierząt będą po nowym roku mogli stosować pasze z udziałem genetycznie modyfikowanych surowców.
Wielkopolska Izba Rolnicza stoi na stanowisku, że wydłużenie obowiązującego memorandum jest rozwiązaniem koniecznym, gdyż wejście w życie zakazu doprowadziłoby do wzrostu kosztów wytwarzania pasz, a w konsekwencji do wzrostu cen żywności. Upowszechnianie upraw roślin wysokobiałkowych w Polsce oraz innowacyjnych technologii w zakresie ich przetwarzania oraz wykorzystywania w żywieniu zwierząt jest procesem wymagającym zdecydowanych działań, ale przede wszystkim także czasu.
Wyeliminowanie śruty sojowej z żywienia zwłaszcza drobiu i trzody jest bardzo trudne ze względu na brak alternatywnego źródła białka charakteryzującego się wysoką wartością pokarmową. Wprowadzenie zakazu stosowania pasz z GMO spowodowało by utratę konkurencyjności polskich gospodarstw na tle innych krajów UE, w których takiego zakazu nie ma. Dla rolników niezrozumiałe jest to, że o GMO mówi się głownie w kontekście pasz dla zwierząt, skoro w żadnym z badań naukowych nie zaobserwowano negatywnych skutków zdrowotnych zarówno dla karmionych soją zwierząt, jak i jedzących ich mięso ludzi. Na rynku coraz szersza jest oferta produktów oznaczonych jako wolne od GMO, dlatego ten kierunek, w którym konsument będzie miał wybór pomiędzy produktem GMO i nonGMO jest rozsądnym rozwiązaniem.
Brak reakcji ze strony rządu odnośnie procedowania kolejnego memorandum na zakaz stosowania pasz GMO skutkuje dużą niepewnością na rynku, gdyż zarówno wytwórnie paszowe jak i rolnicy mają obawy do co uzupełniania bazy surowców do pasz. Sytuacja ta może także doprowadzić także do podwyżek cen poekstrakcyjnej śruty sojowej, co szczególnie odczują producenci trzody chlewnej, którzy borykają się z poważnym kryzysem cenowym.
Maria Schubert
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/