Wielki Dzień Pszczół obchodzony 8 sierpnia powstał, aby przypominać o niezastąpionej roli, jaką zapylacze pełnią w utrzymaniu ekosystemu. Nie można jednocześnie zapominać, że pszczoły są zagrożone wyginięciem. Ochrona pszczół i innych owadów zapylających przed niewłaściwie stosowanymi pestycydami jest przedmiotem wielkiej troski Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).
W Polsce występuje blisko 470 gatunków pszczół. Najbardziej znana jest pszczoła miodna, ale wśród zapylaczy są również pszczoły murarki i samotnice, grubiutkie trzmiele, owady z rzędu muchówek, motyle i chrząszcze. Ich rola nie sprowadza się jedynie do zbierania pyłku i produkcji miodu. Dzięki wędrówkom pszczół z jednej rośliny na drugą możliwe jest przede wszystkim zapylanie roślin. W naszej strefie klimatycznej owady zapylają aż 80% gatunków roślin, z czego w większości to rośliny wykorzystywane w rolnictwie, zapewniające pokarm dla ludzi i pasze dla zwierząt.
W ostatnich latach coraz bardziej zwraca się uwagę na zagrożenia, które powodują ginięcie owadów zapylających. Głównym zagrożeniem dla pszczół jest utrata siedlisk - bazy pokarmowej i lęgowej, następująca w wyniku zmian w użytkowaniu terenu. Rosnąca powierzchnia miast i areałów upraw, gęsta zabudowa terenu, częste koszenie trawników i łąk – to tylko niektóre ze zmian niesprzyjających tym owadom.
Ogromnym zagrożeniem jest intensyfikacja rolnictwa, nadmierne lub nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin i nawozów, patogeny, gatunki inwazyjne, zanieczyszczenie środowiska i zmiana klimatu.
Dlatego tak ważna jest ochrona owadów zapylających. Można to robić stosując proste działania, zaczynając od rezygnacji z wypalania traw i liści, w których kryją się nasze zapylacze, pozostawianie drzew z dziuplami, ochronę przydrożnych drzew, tworzenie warunków do gniazdowania i wylęgu dzikich owadów zapylających oraz otaczanie się roślinami miododajnymi. Miejsce przyjazne owadom zapylającym stworzymy wysiewając łąki kwietne czy budując hotele dla pszczół, tworząc im tym samym dogodne warunki. Dlatego chcąc zachować swoją egzystencję musimy zacząć dbać o pszczoły.
Źródło
Państwowa Inspekcja Ochrony
Roślin i Nasiennictwa
http://piorin.gov.pl/