W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwa spotkanie Rady Dialogu Społecznego w Rolnictwie.
Minister Krzysztof Jurgiel oraz podsekretarz stanu Rafał Romanowski rozmawiają z przedstawicielami organizacji rolniczych i związków branżowych o działaniach prowadzonych przez resort.
− Przygotowaliśmy Strategię Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa, która została dostosowana do Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Uwzględnia ona nowe uwarunkowania społeczno-gospodarcze i przygotowania do nowej perspektywy finansowej. Dokumentem uszczegóławiającym Strategię będzie Pakt dla obszarów wiejskich na lata 2017-2020 z perspektywą 2030. Będzie on służył wzmocnieniu rolnictwa, jako silnej gałęzi polskiej gospodarki, a także poprawie życia na obszarach wiejskich.
Minister podkreślił, że Pakt, to przede wszystkim 4 obszary:
- opłacalność produkcji rolnej;
- jakość życia na obszarach wiejskich;
- pozarolnicze miejsca pracy;
- sprawna administracja rolna.
Krzysztof Jurgiel zapewnił, że jednym z najważniejszych zadań w pracach resortu jest podejmowanie działań w kierunku zapewnienia opłacalności produkcji rolnej.
− Stabilizacja i opłacalność produkcji jest niezbędna, aby gospodarstwa rolne mogły sprawnie funkcjonować, rozwijać się i podejmować inwestycje. Druga sprawa, to przyszłość wspólnej polityki rolnej. Prowadzimy negocjacje na forum UE, rząd przygotowuje stanowisko w tej sprawie – poinformował minister, prosząc związki i organizacje rolnicze o wsparcie tych działań.
Minister wskazał także na inne prace resortu rolnictwa m.in. na:
- Pomoc dla zadłużonych gospodarstw rolnych;
- działania w kierunku zwalczania ASF i łagodzenia skutków występowania tej choroby;
- sprawę stosowania środków ochrony roślin, nasiennictwa i nawozów;
- nowelizację ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz opracowanie ustawy o gospodarstwie rolnym;
- program białkowy;
- wzmocnienie systemu ubezpieczeń i zarządzanie ryzykiem w gospodarstwach rolnych.
Gmach ministerstwa rolnictwa jest otwarty na dialog ze wszystkimi organizacjami, zarówno tymi regionalnymi, jak i ogólnopolskimi. Przedstawiamy priorytety w działaniach podejmowanych przez ministerstwo rolnictwa. Jesteśmy otwarci na dyskusję, na propozycje i pomysły rolników. Analizujemy te propozycje, jeżeli są one adekwatne do bieżącej sytuacji, to oczywiście staramy się je realizować – mówił Rafał Romanowski.
Rada Dialogu społecznego działa już dwa lata. Dziś odbyły się wybory przewodniczącego na kolejną kadencję.
− W Radzie jest ponad 100 organizacji, jest to forum do dyskusji i pozwala na ocenę naszej bieżącej pracy. Również na konstruktywną krytykę. Stanowiska Rady są przez resort rolnictwa brane pod uwagę – podkreślił wiceminister Romanowski.