W Polsce nie ma ognisk ASF

Dziś odbyło się kolejne, 42. już posiedzenie grupy zadaniowej ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń. Spotkaniu przewodniczył minister Krzysztof Jurgiel.

Fot. Minister i wiceministrowie podczas spotkania

Fot. Minister i wiceministrowie podczas spotkania

Omówiona została aktualna sytuacja epizootyczna dotycząca wystąpienia ASF w kraju. Podkreślono, że wprowadzone, zaostrzone zasady bioasekuracji przynoszą konkretne efekty i dziś nie ma w Polsce ognisk tej choroby.

Zwrócono jednocześnie uwagę, że w dalszym ciągu identyfikowane są nowe przypadki ASF u dzików. Potrzebne jest  podjęcie dalszych, zdecydowanych działań dotyczących  depopulacji tego gatunku na terenie kraju. 

Podczas dzisiejszego spotkania omówiono także działania, jakie podejmowane są w związku z tą chorobą  przez Inspekcję Weterynaryjną, a także  Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Obie instytucje, omawiając wyniki przeprowadzonych kontroli, podkreślały nieprawidłowości w zakresie przestrzegania przez rolników przepisów ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Nieprzestrzeganie tych przepisów było najczęstszą przyczyną  odmowy wypłaty odszkodowań za świnie  zabite w związku z wystąpieniem ASF w gospodarstwie.

W tym tygodniu odbędzie się także posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. ASF.

      

 

 

Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/

125ml milk

W Polsce nie ma ognisk ASF 640x380
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: także; polsce; ognisk; wystąpieniem; związku; przepisów; minister; posiedzenie; przeprowadzonych; kontroli; ; wyniki; omawiając; zakresie; rolników; przestrzegania; instytucje; ; niepr;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »