W dniu 11 września w Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu, rozpoczęto realizację projektu szkoleniowego „Przetwórstwo na poziomie gospodarstwa rolnego warunkiem dywersyfikacji dochodu rodzin rolniczych (zboże, owoce, mięsko, mleko) oraz podstawy sprzedaży bezpośredniej”. Projekt ten realizowany jest w konsorcjum z Krajową Radą Izb Rolniczych i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Szkolenia zawodowe dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie” pochodzących z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
. Głównym celem jest przekazanie praktycznej wiedzy z zakresu technologii, wymagań higienicznych, bezpieczeństwa żywności, zagrożeń w przetwórstwie żywności, stosowanych dobrych praktyk produkcyjnych i higienicznych oraz wymagań prawno-administracyjnych przy zakładaniu małego przetwórstwa w gospodarstwie rolnym. Istotną omawianą kwestią są zagadnienia związane z pozyskiwaniem środków finansowych na rozpoczęcie i rozszerzenie działalności przetwórczej z udziałem środków pochodzących z Unii Europejskiej przewidzianych do dofinansowania w nowym PROW na lata 2014-2020. Uczestnikami szkoleń są rolnicy oraz osoby zatrudnione w rolnictwie.
Oprócz zdobywania wiedzy teoretycznej uczestniczą oni w praktycznych warsztatach z przetwórstwa, prowadzonych w Centrum Praktycznego Szkolenia w Zakresie Małego Przetwórstwa w CDR w Radomiu oraz w Pokazowym Gospodarstwie Ekologicznym w Chwałowicach. Podczas warsztatów biorą bezpośredni udział w prowadzonych procesach produkcyjnych przemiału zboża na mąkę, tłoczenia soku naturalnego, produkcji sera podpuszczkowego, produkcji wędlin. W trakcie zajęć warsztatowych dotyczących przetwórstwa mięsa prezentowany jest proces obróbki termicznej w nowo wybudowanej wędzarni tradycyjnej, opalanej drewnem. Uczestnicy mają możliwość porównania tego procesu z procesem obróbki termicznej w wędzarni przemysłowej (komora wędzalniczo-parzelnicza).
Do tej pory w szkoleniu wzięło udział 14 grup z różnych regionów Polski, w sumie blisko 400 osób. Realizacja projektu potrwa do 30 maja 2015 roku i zakłada przeszkolenie 3000 osób.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/