W ARiMR trwa przyjmowanie wniosków o przyznanie premii młodym rolnikom

ada1de73d2

Co najmniej 70% otrzymanej pomocy, czyli 70 tys. zł. młody rolnik musi przeznaczyć na inwestycje w gospodarstwie.

b6e4bc0b3d

Trzeba utworzyć gospodarstwo o powierzchni równej co najmniej średniej krajowej czyli 10,42 hektara. W przypadku województw, gdzie średnia powierzchnia gruntów jest niższa od krajowej, na początek wystarczy aby młody rolnik miał gospodarstwo o powierzchni równej co najmniej średniej wojewódzkiej, z tym że w ciągu 3 lat od otrzymania pomocy musi je powiększyć do średniej krajowej.

09d4af1c46

Do 11 czerwca 9275 młodych rolników złożyło wnioski o pomoc, wśród nich Pani Agnieszka Lisiewska z woj. podlaskiego. Zdjęcia Grzegorz Chylewski, Marlena Konefał, Podlaski Oddział Regionalny ARiMR.

Bardzo dużym zainteresowaniem wśród młodych mieszkańców wsi ciszy się, prowadzony w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nabór wniosków o przyznanie pomocy z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" finansowany z PROW 2007 - 2013. Do 11 czerwca br. wnioski o takie wsparcie złożyło w Oddziałach Regionalnych ARiMR 9275 młodych rolników, a nabór, który rozpoczął się 15 maja potrwa do 21 czerwca 2014 r. Agencja ma do rozdzielenia na przyznanie takiej pomocy ok. 800 mln zł. Termin i warunki przyjmowania wniosków o przyznanie premii młodym rolnikom, zapowiedział Andrzej Gross Prezes ARiMR, podczas konferencji prasowej zorganizowanej 18 kwietnia w siedzibie centrali ARiMR w Warszawie. Prezes zaznaczył wówczas, że to wsparcie jest bardzo oczekiwane na polskiej wsi i dlatego jest uruchamiane niezwłocznie po podpisaniu rozporządzenia przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego, które reguluje zasady tegorocznego naboru.

Zasady i warunki udzielania wsparcia młodym rolnikom w tegorocznym naborze różnią się od tych obowiązujących w ubiegłych latach. Najważniejszą z nich jest zwiększenie kwoty pomocy, którą może otrzymać młody rolnik. Teraz premia wyniesie 100 tys. zł a  poprzednim naborze było to 75 tys. zł. Pozostawiono możliwość skorzystania ze wsparcia na "Ułatwianie startu młodym rolnikom" osobom, które prowadziły działalność rolniczą jeszcze przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy, z tym że ten okres został wydłużony w stosunku do minionego naboru. Wcześniej młody rolnik mógł ubiegać się o pomoc także wtedy gdy prowadził samodzielnie gospodarstwo nie dłużej niż 12 miesięcy, liczone do dnia złożenia wniosku o pomoc, a w tegorocznym naborze jest to aż 15 miesięcy. Dłuższy też będzie termin na uzupełnienia wykształcenia przez młodych rolników, w przypadku wystąpienia tzw. siły wyższej. Dotychczas było tak, że rolnicy, mieli na uzupełnienie wykształcenia 3 lata od momentu otrzymania decyzji o przyznaniu wsparcia. Teraz, termin ten został wydłużony do 3 lat i 9 miesięcy, ale tylko w przypadku wystąpienia tzw. siły wyższej np. zamknięcia szkoły do której uczęszczał rolnik. Ta zmiana dotyczy także beneficjentów z lat ubiegłych,  ale  muszą oni  udokumentować zaistnienie szczególnych zdarzeń losowych, które sprawiły, że wykształcenie zdobyli z opóźnieniem.

ARiMR będzie musiała pracować szybciej przy rozpatrywaniu wniosków. Do 50 dni zmniejszy się czas jaki będzie miała Agencja na weryfikację oraz pełną merytoryczna ocenę złożonych wniosków. Krótszy także będzie termin pozwalający na dokonanie przez młodych rolników uzupełnień i poprawek w złożonych wnioskach o pomoc. Po otrzymaniu z ARiMR  wezwania do usunięcie braków formalnych, będą mieli na to tylko 7 dni.  Dlatego ważne jest, aby młodzi rolnicy starali się przygotować bardzo starannie i dokładnie swoje wnioski o wsparcie, by uniknąć stresów związanych z krótkim terminem na wprowadzenie zmian i poprawek. W tegorocznym naborze nie będzie limitów finansowych przyznanych poszczególnym województwom, będzie natomiast jedna koperta finansowa dla całego kraju. O kolejności przysługiwania wsparcia zadecyduje liczba zdobytych punktów przez wnioskujących o uzyskanie premii dla młodych rolników.  Będą one poznawane na podstawie trzech kryteriów: powierzchnia użytków rolnych - maksymalnie można otrzymać 16 pkt. (im większe gospodarstwo tworzy młody rolnik rozpoczynając swoją samodzielną działalność tym dostanie więcej punktów); wykształcenia młodego rolnika - maks. 5 pkt. (im wyższe wykształcenie tym więcej punktów) oraz stopy bezrobocia w powiecie, w którym położone jest gospodarstwo - maks. 5 pkt. (oznacza to priorytet dla rolników gospodarujących na terenach na których panuje wysokie bezrobocie). Warunkiem przyznania pomocy będzie uzyskanie przez rolnika starającego się o uzyskanie premii, co najmniej 7 punktów.

Pozostałe zasady przyznawania wsparcia z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom"  nie zostały zmienione w stosunku do tych, które obowiązywały w poprzednich naborach wniosków.

Aby uprościć rolnikom złożenie wniosków o przyznanie pomocy z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" Agencja przygotowała taki wniosek w wersji elektronicznej, która umożliwia jego szybkie i poprawne wypełnienie oraz zapisanie wprowadzonych danych. Młody rolnik wypełnia taki wniosek, drukuje go oraz, aby nie utracić informacji w nim zawartych, może go również zapisać np. na płycie CD/DVD. To duże ułatwienie dla rolników, bo w przypadku konieczności dokonania poprawek czy uzupełnień nie trzeba od nowa wypełniać całego wniosku, tylko wystarczy dokonać zmian w konkretnym miejscu w zapisanym wcześniej dokumencie. W Oddziale Regionalnym ARiMR wystarczy złożyć wniosek w wersji papierowej, trzeba tylko pamiętać o tym, aby go podpisać. Zachęcamy jednak do dostarczenia wraz z wydrukowanym wnioskiem także jego wersji elektronicznej zapisanej np. na płycie CD/DVD. Pozwoli to, po sprawdzeniu przez pracownika ARiMR zgodności obu wersji, na zaimportowanie danych zawartych w elektronicznym wniosku do systemu informatycznego ARiMR, co znacznie przyspieszy i usprawni dalszą jego weryfikację (otwórz wniosek w wersji aktywnej). 

Tegoroczny nabór wniosków będzie już piątym zorganizowanym przez ARiMR w ramach realizacji PROW 2007 - 2013. Poprzednie zostały przeprowadzone w latach 2008 - 2011. ARiMR przyznała w ich wyniku blisko 1,6 mld zł wsparcia. Premie ułatwiające start zawodowy trafiły do ponad 23 tys. młodych rolników. Między innymi dzięki takiemu wsparciu Polska ma najmłodszych rolników spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Według badań młodzi gospodarze (do 40 lat) stanowią w państwach Wspólnoty tylko 7% ogółu rolników, tymczasem w Polsce ten odsetek sięga aż 13%.

Więcej informacji - otwórz

Departament Komunikacji Społecznej

Niemałą kwotę może otrzymać młody rolnik od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na rozpoczęcie samodzielnego prowadzenia gospodarstwa. Wnioski o taką pomoc zainteresowane osoby powinny złożyć do 21 czerwca br. Jak należy skonstruować biznes plan (plan rozwoju gospodarstwa), na co można wydać uzyskaną premię oraz o innych szczegółach - Franciszek Kadzik, Dyrektor Departamentu Działań Społecznych i Środowiskowych ARiMR. W biurach powiatowych oraz w siedzibach oddziałów regionalnych Agencji zostały utworzone punkty informacyjno-konsultacyjne, gdzie młodzi rolnicy mogą uzyskać każdą niezbędną informację dotyczącą naboru wniosków. Dyrektor Franciszek Kadzik przestrzega rolników przed firmami doradczymi podszywającymi się pod ARiMR, które zaręczają, że korzystanie z ich usług gwarantuje pozytywne rozstrzygnięcie wniosku o premię. Program 1 Polskiego Radia. 30 maja 2014 r.


Jak wypełnić wniosek i na co zwrócić uwagę ubiegając się o wsparcie z działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" - radzą specjaliści z ARiMR. Polskie Radio.


100 tys. złotych mogą otrzymać młodzi rolnicy na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania. W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwa nabór wniosków o udzielenie takiej pomocy. W tym roku zmieniły się nieco warunki jej przyznawania. O kolejności będzie decydowała m.in. liczba uzyskanych punktów. Najwyżej oceniana będzie powierzchnia utworzonego przez młodego rolnika gospodarstwa oraz wykształcenie. O szczegółach mówi Henryk Czemplik z ARiMR. Posłuchajmy też - Jak młodzi rolnicy radzą sobie z nowymi zasadami. Program 1 Polskiego Radia, 26 maja 2014 r.


Od 15 maja można składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy na "Ułatwianie startu młodym rolnikom". Zasady i warunki na których takie wsparcie będzie udzielane wyjaśnia p. Marta Włudarska, zastępca dyrektora Departamentu Działań Społecznych i Środowiskowych. Program 1 Polskiego Radia 16 maja 2014 r.

Źródło
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
http://www.arimr.gov.pl/

125ml milk

ada1de73d2
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: będzie; młodym; przyznanie; młodych; młody; rolnik; pomocy; gospodarstwo; które; młodzi; wnioski; rolników; wniosków; czerwca; rolników; ; wn;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »