VII Międzynarodowe Forum Wołowiny odbyło się w Warszawie w dniach 10-11 marzec 2022. Organizatorami Forum było Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego oraz Rada Sektora Wołowiny. Tegoroczne Forum odbyło się pod hasłem „Wołowina przyjazna dla klimatu, ceniona przez konsumentów”. Warto przypomnieć, że Polska produkuje około 0,56 mln ton wołowiny rocznie, co daje 7% produkcji tego mięsa w Unii Europejskiej. Aż 80% wołowiny jest kierowane na eksport. Polacy konsumują zaledwie 2,2 kg/osobę w skali roku.
Hasło chyba najlepiej oddaje wyzwania, przed którymi stoi produkcja wołowiny w Unii Europejskiej oraz w Europie. W pierwszym dniu Forum, eksperci wskazywali, że zarówno konsumenci jak i decydenci oczekują od sektora działań zmierzających do ograniczenia emisji i bardziej zrównoważonego modelu produkcji. To można osiągnąć poprzez lepszą genetykę, żywienie czy sposób utrzymania bydła mięsnego. Z drugiej strony takie działania nie mogą wpłynąć na obniżenie rentowności producentów. Bardziej zrównoważone modele produkcji muszą być finansowane przez instrumenty Wspólnej Polityki Rolnej i samych konsumentów. Ważnym narzędziem finansowania jest działanie Dobrostan czy też połączenie dopłat do trwałych użytków zielonych z chociażby minimalną, ekstensywną produkcją zwierzęcą. Takie działania mają być kontynuowane w ramach Krajowego Planu Strategicznego, którego wdrażanie ma się rozpocząć od 2023 roku.
Działania europejskich rolników w kierunku zrównoważonej produkcji wołowiny muszą iść w parze z wdrażaniem lustrzanych warunków w wymianie handlowej. To znaczy, że wołowina importowana do Unii Europejskiej, musi spełniać te same kryteria w obszarze produkcji, jak ta wytwarzana w krajach członkowskich. Tylko wtedy są szanse na równe warunki konkurencji. Ta zasada jest szczególnie ważna w aspekcie umowy handlowej pomiędzy UE a krajami Ameryki Południowej.
Wołowina produkowana w sposób zrównoważony i w podwyższonych warunkach dobrostanu musi podlegać kontroli i być właściwie oznakowana, tak aby konsument mógł dokonywać właściwych wyborów. W tym celu Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa rozpoczął pilotażowy projekt „Paszportyzacja polskiej żywności”. Wołowina jest jednym z produktów, które w ramach pilotażu można będzie „śledzić” od pola do stołu. Docelowo konsument, będzie w stanie, skanując na przykład kod QR w sklepie, dowiedzieć się wszystkiego co dotyczy każdego kawałka mięsa. Te działania muszą być wsparte poprzez szeroki proces digitalizacji i łączenia baz danych różnych instytucji państwowych, w tym systemu IRZ, którego operatorem jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Danych z tych systemów powinny służyć, między innymi rolnikowi, który na ich podstawie będzie podejmował decyzje technologiczne i hodowlane.
Szczegółowe prezentacje znajdziecie Państwo na stronie Forum: Strona Główna Siódmego Forum Platformy Wołowiny - 7 Beef Forum
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/