Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 grudnia 2018 r. w sprawie księgi rejestracji bydła, świń, owiec lub kóz (Dz.U. z 2018 r. poz. 2505) weszło w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.
Rozporządzenie określa:
- sposób prowadzenia księgi rejestracji bydła, świń, owiec lub kóz;
- wzór księgi rejestracji bydła, świń, owiec i kóz prowadzonej w formie papierowej;
- zakres danych umieszczanych w księdze rejestracji świń.
Księga rejestracji jest prowadzona przez posiadacza zwierzęcia (bydła, świń, owiec lub kóz) odrębnie dla każdego stada i poszczególnych gatunków zwierząt w formie książkowej lub elektronicznej.
Zgodnie z ww. Rozporządzeniem, jeżeli posiadacz świń uzyskał dostęp do systemu teleinformatycznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Portalu IRZplus) i wyłącznie za jego pośrednictwem dokonuje zgłoszeń zdarzeń wynikających z przepisów ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt jest zwolniony z prowadzenia księgi rejestracji. W takim przypadku uważa się, że księga rejestracji prowadzona jest w formie elektronicznej.
Na podstawie art. 7 ust. 5 rozporządzenia (WE) nr 1760/2000 oraz art. 5 ust. 4 rozporządzenia (WE) 21/2004 wprowadzone zostało odstępstwo od prowadzenia w formie papierowej księgi rejestracji w siedzibie stada bydła, owiec lub kóz, jeżeli posiadacz zwierzęcia ma dostęp do danych zawartych w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych oraz wprowadza bezpośrednio do niego zgłoszenia.
Przepisy rozporządzeń (WE) obowiązują wprost i nie przenosi się (nie implementuje się) ich do przepisów krajowych.
Księgi rejestracji dostępne pod adresem:
http://www.arimr.gov.pl/identyfikacja-i-rejestracja-zwierzat/ksiega-rejestracji.html
Źródło Podlaska Izba Rolnicza http://pirol.pl