Uwaga na pszczoły!

Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu przesłał do wszystkich jednostek prowadzących szkolenia w zakresie ochrony roślin pismo, w którym zwraca uwagę, że zbliża się okres, w którym występuje duże nasilenie roślin kwitnących, będących pożytkiem dla owadów zapylających. W związku z tym zwraca się z prośbą, aby podczas szkoleń zwrócić szczególną uwagę na zagadnienia dotyczące oddziaływania środków ochrony roślin na organizmy pożyteczne, ze szczególnym uwzględnieniem zapylaczy. Zagadnienie to powinno być omówione w ramach tematu "Zapobieganie negatywnemu wpływowi środków ochrony roślin na środowisko".

W załączeniu przekazano pismo Regionalnego Związku Pszczelarzy Wielkopolski Północnej w Chodzieży, które wpłynęło do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu w dniu 3 marca 2014 roku, w którym zawarta jest prośba do prelegentów prowadzących szkolenia z zakresu ochrony roślin o wyczulenie rolników na wszelkie złe praktyki, jakich dopuszczają się prowadząc chemiczną ochronę roślin. Według pszczelarzy, prawdziwa sztuka ochrony roślin to zabiegi wykonywane pod koniec dnia (po locie pszczół) i w nocy, środkami o krótkim okresie działania (do 4 godzin).

Pismo to zawiera także odezwę do rolników, której treść przytaczamy w całości:

 

Szanowny Rolniku!

Uprzejmie prosimy rolników prowadzących na własny rachunek zabiegi ochrony roślin o przestrzeganie elementarnych i humanitarnych zasad ochrony pszczół przed zatruciami. Mając do dyspozycji własny opryskiwacz i szeroki wybór chemicznych środków ochrony można pogodzić wspólne interesy, to znaczy chronić ginące pszczoły i wykonywać z pełnym skutkiem opryski. Wystarczy dobra wola rolnika i zachowanie następujących zasad:

  1. Nie opryskiwać plantacji z kwitnącymi chwastami
  2. Nie opryskiwać plantacji kwitnących
  3. Opryski wykonywać po godzinach lotu pszczół (pod wieczór po godzinie 18:00 - 19:00) rerygnując z zabiegów w godzinach największego lotu pszczół. Stosowanie zabiegów na noc przynosi najlepsze efekty w ochronie i nie truje owadów zapylających
  4. Uwzględnić sąsiedztwo kwitnących plantacji, ogrodów i lokalizacji pasiek oraz kierunek wiatru (powoduje to znoszenie cieczy roboczej, a w związku z tym podtruwanie nektaru i pszczół)
  5. Stosować środki o możliwie krótkim okresie prewencji, szczególnie w przypadku środków owadobójczych. Przy okazji warto pamiętać, że każdy zabieg w momencie wykonywania jest trujqcy. Dotyczy to równiei nawożenia dolistnego z opryskiwaczy

Szanowni Rolnicy, chrońcie pszczoły, gdyż one między innymi przyczyniają się do wzrostu Waszych plonów.

Będziemy bardzo wdzięczni za przyjęcie naszej prośby i jej realizację, co pozwoli uniknąć zbędnych konfliktów i zatruć pszczół. Powodem do troski o utrzymanie przy życiu pszczół na terenie naszej gminy jest poważny spadek liczby rodzin pszczelich spowodowany wytruciami i chorobami, zwlaszcza warrozą z masowym ginięciem pszczół (syndrom pustych uli).


Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/

125ml milk

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ochrony; roślin; pszczół; środków; związku; prowadzących; którym; rolników; godzinach; owadów; zabiegów; okresie; zabiegi; naszej; własny; k;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »