Sytuacja epidemiologiczna na całym świecie, na niespotykaną dotąd skalę, wymusza na nas stosowanie się do określonych zasad i procedur. Nasze zdrowie i życie jest w tym czasie najważniejsze. Z drugiej strony produkcji rolniczej nie da się wyłączyć guzikiem. W szczególności dotyczy to produkcji zwierzęcej. Tym bardziej, my rolnicy musimy dbać o siebie i o swoje rodziny.
Rząd wprowadza, i słusznie, szereg ograniczeń dotyczących przemieszczania się i kontaktowania. Stosujmy te zasady. Odwołajmy wszelkie spotkania towarzyskie czy rodzinne. Ograniczmy naszą aktywność do niezbędnego minimum w sprawach zawodowych oraz prywatnych. Zróbmy wszystko aby nie znaleźć się w sytuacji kwarantanny a co gorsza zakażenia się wirusem. Izolacja i ograniczenie aktywności to są najlepsze sposoby uniknięcia problemów. Pamiętajmy, że w wielu przypadkach domy rolników mają charakter wielopokoleniowy. Znajdują się w nich dzieci, które doskonale przenoszą wirusa ale same nie chorują, osoby w średnim wieku, które prowadzą gospodarstwo rolne i osoby starsze, które są szczególnie narażone na złe skutki COVID 19. Zadbajmy szczególnie o osoby starsze. Na ile się da odizolujmy je na ten trudny czas od otoczenia zewnętrznego i kontaktu z dziećmi.
Jako Wielkopolska Izba Rolnicza zalecamy Państwu w tej sytuacji:
- Absolutne ograniczenie do minimum kontaktów zawodowych i prywatnych.
- Zamknięcie bram, ograniczenie kontaktów miedzy sąsiedzkich lub osób postronnych.
- Przejazd na pole w zamkniętej kabinie ciągnika lub innego sprzętu bez zatrzymań, dyskusji z osobami postronnymi.
- Mierzenie temperatury, bieżące kontrole własnego stanu zdrowia oraz rodziny.
- Po powrocie do domu należy niezwłoczne umycie dłonie mydłem oraz środkiem do dezynfekcji. Odzież wierzchnią należy przechowywać osobno.
- Podczas odstawy płodów rolnych oraz innych produktów żywca, mleka, itp. należy zachować szczególną ostrożność oraz, jeśli zajdzie taka okoliczność, poinformować Waszego odbiorcę, że jesteście na kwarantannie, tak ażeby ta osoba mogła się na to przygotować.
- Wywieszenie kartki STOP KORONAWIRUS - dbam o swoich najbliższych, proszę zadzwoń na nr....
Jeśli jednak już dojdzie do kwarantanny rolnika lub jego domownika to na wniosek Izb Rolniczych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało wytyczne dla rolników będących w stanie kwarantanny. Te wytyczne przekazujemy poniżej:
- Nie opuszczaj terenu swojego gospodarstwa. Możesz zajmować się inwentarzem na jego terenie. Możesz uprawiać swoje pole. Według dostępnej wiedzy choroba nie przenosi się z człowieka na zwierzęta gospodarskie oraz zwierzęta domowe, np. psy czy koty.
- Nie wychodź do sklepu.
- Nie spotykaj się z innymi osobami i nie zapraszaj nikogo do domu.
- Jeśli mieszkasz z rodziną, w miarę możliwości ogranicz z nimi kontakt i zachowaj bezpieczny odstęp wynoszący minimum 2 metry.
- Używaj oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu.
- Jeśli masz możliwość, korzystaj z osobnej łazienki/toalety niż pozostali domownicy, jeśli nie masz takiej możliwości - po skorzystaniu z toalety/łazienki zdezynfekuj ją dostępnym środkiem czystości.
- Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie.
- Zachowuj zasady higieny.
- Często myj ręce i dezynfekuj powierzchnie dotykowe, w tym blaty i klamki. Dezynfekuj również sprzęty takie jak: telefon, laptop czy klawiatura i myszka komputera stacjonarnego, pilot do TV.
- Mierz temperaturę ciała minimum 2 razy dziennie i zapisuj wyniki pomiarów.
- W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności niezwłocznie skontaktuj się telefoniczne z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się na oddział zakaźny najbliższego szpitala, unikając transportu publicznego (jeśli to możliwe swoim samochodem).
- Udzielaj informacji o swoim stanie zdrowia dzwoniącym do Ciebie pracownikom Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
- W weryfikacji przestrzegania kwarantanny pomagają funkcjonariusze policji - mogą Cię odwiedzić w czasie kwarantanny.
- Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi grzywna w wysokości 30 000 zł.
- W przypadku potrzeby kontaktu z lekarzem skorzystaj z teleporady (dzwoń do swojego lekarza poradni zdrowia). Lekarz może wystawić ci e-receptę i e-zwolnienie. Lista placówek POZ udzielających teleporad w Twojej okolicy jest dostępna na stronie NFZ [ kliknij ]. Więcej o e-zdrowiu na stronie pacjent.gov.pl.
Sprawą oczywistą jest, że zwierzęta nie mogą zostać bez opieki. Jeżeli więc osoby będące na kwarantannie, zgodnie z nakazami Inspekcji Sanitarnej nie mogą opuszczać domu i zajmować się zwierzętami w obejściu, powinny zgłosić to do urzędu gminy. Urząd gminy będzie musiał znaleźć rozwiązanie w zależności od okoliczności, tj. albo skierować do gospodarstwa osoby, które będą mogły opiekować się zwierzętami, albo znaleźć miejsce, w które będzie można przenieść zwierzęta.
Przypominamy, że kwarantanna odbywana w domu oznacza że jesteś osobą zdrową ale miałeś kontakt z osobą zarażoną lub właśnie wróciłeś z zagranicy, to czas w którym mogą ale nie muszą wystąpić objawy zarażenia.
W weryfikacji przestrzegania kwarantanny pomagają funkcjonariusze policji lub służby sanitarne, które mogą ciebie odwiedzić i sprawdzić, czy przestrzegasz określonych zasad.
Lucyna Zmudzińska, Tomasz Czekała, Andrzej Przepióra, Kornel Pabiszczak
Źródło Wielkopolska Izba Rolnicza http://www.wir.org.pl/