27 sierpnia br. Prezydent podpisał ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego uchwaloną przez Sejm w dniu 5 sierpnia 2015 r.
Celem ustawy jest m.in:
- poprawa struktury obszarowej gospodarstw rolnych,
- przeciwdziałanie nadmiernej koncentracji nieruchomości rolnych,
- zapewnienie prowadzenia gospodarstw rolnych przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach,
- modyfikacja zasad obrotu nieruchomościami rolnymi należącymi do Zasobu Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa.
W ustawie znalazły się zasady reglamentacji obrotu nieruchomościami rolnymi i podziału gospodarstw rolnych oraz określa podmioty, którym przysługuje prawo pierwokupu oraz tzw. prawo wykupu nieruchomości rolnych.
Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego wprowadza w akcie prawnym dotyczącym gospodarowania nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa dwie zasadnicze zmiany w kontekście izb rolniczych:
- projekt zakłada dodanie w ustawie o gosp. nier. SP art. 29d w brzmieniu:
art. 29d. 1. Przy dyrektorze oddziału terenowego Agencji tworzy się komisję do spraw kształtowania ustroju rolnego, zwaną dalej „komisją”. - W skład komisji wchodzą powoływani przez dyrektora oddziału terenowego Agencji:
- przewodniczący będący przedstawicielem Agencji;
- przedstawiciele gmin położonych na obszarze działania oddziału terenowego Agencji;
- przedstawiciel właściwej miejscowo izby rolniczej;
- przedstawiciele powiatów położonych na obszarze działania oddziału terenowego Agencji;
- dwóch przedstawicieli wybranych przez społeczno-zawodowe organizacje rolników i związków zawodowych rolników indywidualnych i innych organizacji rolniczych działających na terenie oddziału terenowego Agencji.
W projekcie ustawy w art. 23 ust. 1 przyjęto , że Agencja, na wniosek osoby władającej nieruchomością Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa bez tytułu prawnego, może po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwej miejscowo izby rolniczej umorzyć, odroczyć lub rozłożyć na raty należności powstałe z tego tytułu przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, jeżeli osoba ta władała nieruchomością w dobrej wierze lub przez okres ponad 10 lat.
Powyższe rozwiązania należy ocenić pozytywnie z punktu widzenia samorządu rolniczego. W pierwszej kolejności potrzeba wskazać, że proponowane zmiany wzmacniają rolę izb rolniczych, zwiększając ich wpływ i kompetencje w sprawach fundamentalnych dla rolnictwa. Proponowane zmiany świadczą o obserwowanym wzroście znaczenia izb rolniczych, jak również o potrzebie włączenia (choć jak na razie w bardzo ograniczonym zakresie) samorządu rolników do udziału w kształtowaniu ustroju rolnego.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.
Biuro WIR
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/