Uprawy odmian GM w UE - od lidera do marudera.

laboratoriumEuropa coraz bardziej zostaje w tyle w porównaniu do pozostałych kontynentów pod względem upraw odmian genetycznie modyfikowanych (GM)
 
Bruksela, 28 stycznia 2015 r. – „Europa była kolebką technologii GM, ale teraz może się stać światowym muzeum rolnictwa: pozostajemy w tyle w porównaniu do wszystkich innych kontynentów, jeśli chodzi o uprawy odmian GM.

Niestety europejskim rolnikom wciąż odmawia się prawa wyboru stosowania bezpiecznych technologii (np. GMO), a w tym samym czasie unijni naukowcy muszą radzić sobie z protestami oraz niszczeniem doświadczalnych, polowych upraw nowych odmian GM”- mówi Pan Beat Späth, dyrektor Departamentu Biotechnologii Rolniczej w EuropaBio, komentując tegoroczne sprawozdania ISAAA (International Service for the Acquisition of Agri-Biotech Applications).
 

W 2014 roku, uprawa odmian GM w UE nieznacznie spadła. Głównie jest to spowodowane ograniczonym wyborem produktów GM dla rolników, jak również zakazami Państw Członkowskich, które są niezgodne z obowiązującym prawem oraz aktualną wiedzą naukową. Rolnicy w pięciu krajach UE (Hiszpania, Portugalia, Czechy, Słowacja i Rumunia) uprawiają 143 016 ha kukurydzy Bt, co stanowi mniej niż 1% światowej produkcji roślin GM.
Z GMO mamy do czynienia w naszym codziennym życiu. Europa czerpie korzyści z kluczowych technologii za pośrednictwem importu. „Płacimy przy pomocy banknotów, wyprodukowanych z bawełny GM, nosimy ubrania z bawełny BM, a co roku zwierzęta hodowlane karmione są paszami zawierającymi soję GM. Jednocześnie wykorzystanie tych produktów znacznie zmniejsza negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne i pomaga rolnikom poprawić ich stopę życia” dodaje Pan Späth.


Chociaż 48 upraw GM jest już dopuszczonych do importu, Komisja Europejska zawiesiła proces dalszej autoryzacji, co jest złą wiadomością dla hodowców, biorąc pod uwagę zależność Europy od importu soi GMO, jako głównego źródło białka dla zwierząt hodowlanych. Przemysł biotechnologiczny uważa, że wstrzymanie procesu wydawania autoryzacji oraz brak wsparcia dla jednej z najnowocześniejszych gałęzi nauki w UE jest szkodliwe dla rozwoju, innowacyjności oraz inwestowania w naukę, a także podważa zaufanie konsumentów do kwestii bezpieczeństwa żywności.
 

Według danych opublikowanych dziś przez ISAAA, w 2014 roku 18 mln rolników zasiało na 181,5 mln ha odmiany upraw GM w 28 krajach, w porównaniu do 175,2 mln ha w 27 krajach w roku 2013. Dla porównania, jest to więcej rolników niż wszyscy rolnicy w UE (około 12 mln), a uprawy odmian GM zajmują powierzchnię znacznie większą niż łączny areał gruntów ornych UE (około 104 mln ha).

Źródło: http://www.europabio.org/press/leader-laggard-europe-behind-all-other-continents-genetically-modified-crops

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

125ml milk

laboratorium
TAGI: odmian; uprawy; porównaniu; technologii; (około; znacznie; produktów; rolnikom; rolnicy; rolników; krajach; lidera; europa; dopuszczonych; importu; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »