shiuz__750 x 100 px_1

Uprawy konopi i maku nielegalne?

Rolnicy, zgodnie terminami agrotechnicznymi siewu maku i konopi, chcieliby już rozpocząć wysiew tych roślin, jednak nie mogą tego zrobić, gdyż sejmik nie przyjął stosownej uchwały w tej sprawie. W obecnym stanie prawnym uprawa tych roślin byłaby nielegalna, co skutkuje poważnymi sankcjami wobec plantatorów.

1

Foto: NickyPe z Pixabay

Wielkopolska Izba Rolnicza, zgodnie z art. 46 ust. 8 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. z 2019 r., poz. 852 ze zm.) oraz w odpowiedzi na pismo Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego z dnia 4 lutego (DR-IV.9072.1.2020), doręczone w dniu 6 lutego 2020 r. w sprawie zaopiniowania projektu uchwały dotyczącej areału oraz rejonizacji upraw maku i konopi, wyraziła akceptację co do proponowanych zapisów wyżej wspomnianej uchwały (WIR.BW.MS.326.2020) i pozytywnie zaopiniowała powierzchnię uprawy maku o areale 233,40 ha oraz konopi o powierzchni 9 892,2293 ha.

Wychodząc naprzeciw wnioskom członków Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Zarząd WIR wystąpił z prośbą do Wicemarszałka Wojciecha Jankowiaka i Przewodniczącej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Małgorzaty Waszak o pilne podjęcie stosownych działań w tym zakresie.

Marta Ceglarek

Po opublikowaniu tego tekstu otrzymaliśy z Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego informację, że podjęcie uchwały w sprawie uprawy konopi i maku spodziewane jest podczas obrad sejmiku w dniu 27 kwietnia.

 

 Źródło
 Wielkopolska Izba Rolnicza
 http://www.wir.org.pl/

125ml milk

1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: uprawy; uchwały; konopi; wielkopolskiego; sprawie; sejmiku; podjęcie; wicemarszałka; województwa; lutego; konopi; ; nielegalne?; zgodnie; powierzchnię; powierzchni; wnioskom; naprzeciw; ha.;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »