W dniu 23 czerwca br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego zostały podpisane umowy pomiędzy Wielkopolską Izbą Rolniczą i Samorządem Województwa Wielkopolskiego na realizację operacji w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Plan operacyjny na lata 2022-2023. Umowy, podpisane przez Wicemarszałka Krzysztofa Grabowskiego, odebrali Prezes Piotr Walkowski i Dyrektor Grzegorz Wysocki.
Wielkopolska Izba Rolnicza cały czas stara się pozyskiwać środki zewnętrzne na działalność statutową, aby lepiej zaznaczać swoją obecność i wzmocnić działania w terenie. Od kilku lat WIR jest partnerem KSOW i również tam występuje o granty, jak widać, skutecznie. W tym roku na realizację projektów z KSOW udało się pozyskać kwotę prawie 238 tys. zł.
Wzorem lat ubiegłych o realizacji poszczególnych operacji informujemy za pośrednictwem naszej strony internetowej w zakładce KSOW.
Operacje, które otrzymały dofinansowanie w 2022 roku to:
- Chów przyzagrodowy gęsi wielkopolską tradycją – kwota dofinansowania 24 709,13 zł
To kontynuacja operacji realizowanej w ubiegłym roku na terenie powiatu śremskiego. Operacja będzie polegała na organizacji warsztatów, spotkania dla uczestników operacji oraz konkursu kulinarnego. Warsztaty dotyczyć będą prowadzenia przyzagrodowego chowu gęsi oraz przetwórstwa i sprzedaży gęsiny w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD). Uczestnikami warsztatów będą osoby, które w ramach operacji otrzymają pisklęta gęsie i zobowiążą się je odchować zgodnie z zasadami chowu przyzagrodowego, przy okazji gromadząc materiały i obserwacje dotyczące przebiegu chowu. Zostanie również zorganizowany konkurs kulinarny na potrawę z gęsi, skierowany do kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń, który stanowić będzie promocję tradycji kulinarnych związanych z gęsiną. Podsumowanie konkursu oraz degustacja konkursowych potraw odbędzie się podczas spotkania podsumowującego realizację operacji.
Realizacja tej operacji już się rozpoczęła 26 kwietnia, zgodnie z założeniami projektu, nieodpłatnie przekazano 200 gęsich piskląt z przeznaczeniem do odchowu w systemie przyzagrodowym. Gąski trafiły do kilkunastu gospodarstw rolnych z terenu województwa wielkopolskiego, które zobowiązały się zapewnić im warunki do chowu przyzagrodowego. W maju odbyły się również warsztaty dla uczestników operacji i osób zainteresowanych przyzagrodowym chowem gęsi.
- Współpraca rolników na wielkopolskiej wsi - rola i znaczenie spółdzielczości - kwota dofinansowania 23 127,26 zł
Ta operacja już została zrealizowana, 9 kwietnia br. w Szkole Podstawowej im. Ludwika Szymoniaka w Sobótce (gmina Ostrów Wielkopolski) odbyła się konferencja pt. „Współpraca rolników na wielkopolskiej wsi – rola i znaczenie spółdzielczości”. Organizatorem konferencji była Wielkopolska Izba Rolnicza oraz Regionalny Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Kaliszu. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Wiceprezes Rady Ministrów Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Henryk Kowalczyk. Konferencja „Współpraca rolników na wielkopolskiej wsi - rola i znaczenie spółdzielczości” miała na celu przyjrzenie się obecnej roli organizacji rolniczych i ich oddziaływaniu na rolnictwo i obszary wiejskie. Tematyka spotkania koncentrowała się wokół aktualnie obowiązujących rozwiązań prawnych, dotyczących działalności spółdzielni i organizacji rolniczych z uwzględnieniem kontekstu historycznego zrzeszania się rolników w Wielkopolsce.
- Nasze regionalne bogactwo na stoły! - kwota dofinansowania 79 626,04 zł
Operacja polega na organizacji stoisk wystawienniczych promujących lokalnych wytwórców i przetwórców żywności. Stoiska przygotowane zostaną na imprezach plenerowych orgaznizowanych w całej Wielkopolsce. Celem operacji jest stworzenie możliwości do bezpośredniego spotkania producentów, przetwórców i konsumentów produktów lokalnych, promocja lokalnych produktów oraz tworzenie sieci powiązań pomiędzy samymi producentami i pomiędzy producentami a konsumentami. Cel operacji realizowany będzie poprzez: organizację stoisk na imprezach plenerowych (stoiska udostępnione zostaną lokalnym wytwórcom i przetwórcom żywności) oraz konkursów kulinarnych. Pierwsze stoisko zrealizowane było podczas Święta Pieczarki w Wielichowie w dniu 29 maja br.
- Turniej zrywania kaczora jako dziedzictwo kulturowe wielkopolskiej wsi - kwota dofinansowania 16 397,27 zł
Operacja jest kontynuacją operacji realizowanych w latach poprzednich. Turniej zrywania kaczora to zawody końskie charakterystyczne dla Południowej Wielkopolski. Tradycja Zrywania kaczora narodziła się w Wielkopolsce w okolicach powiatu ostrowskiego, ostrzeszowskiego, milickiego i przetrwała na tych terenach do dnia dzisiejszego, jednak z roku na rok organizuje się ich coraz mniej. To wydarzenie odbędzie się 26 czerwca br. – więcej w oddzielnej relacji
- Wielkopolski Rolnik Roku narzędziem upowszechniania dobrych praktyk w rolnictwie - kwota dofinansowania 17 697,58 zł
Celem operacji było zapoznanie wielkopolskich rolników z gospodarstwami, które zostały laureatami konkursu „Wielkopolski Rolnik Roku” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zaprezentowane zostały ich osiągnięcia, sposób gospodarowania, wykorzystywane technologie, strategie biznesowe itp. Jednym z pośrednich celów operacji jest podniesienie poziomu innowacyjności gospodarstw rolnych.
Realizacja operacji miała miejsce 5 czerwca – relacja z tego wydarzenia została opublikowana w czerwcowym wydaniu Siewcy wielkopolskiego oraz na stronie www.wir.org.pl
- Integrowana produkcja roślin szansą dla rolników - kwota dofinansowania 52 096,86 zł
Celem operacji jest organizacja szkoleń dla rolników i uczniów szkół o profilach rolniczych z zasad prowadzenia integrowanej produkcji rolnej. Szkolenia te wyposażą rolników w wiedzę, która umożliwi im prowadzenie produkcji rolnej w sposób zapewniający produkcję żywności metodami bezpiecznymi dla środowiska. Szkolenia zorganizowane zostaną zgodnie z programem określonym Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 maja 2013 r. w sprawie szkoleń w zakresie środków ochrony roślin (Dz. U. 2013 poz. 554).
- Stare, ale jare! - kwota dofinansowania 8 439,23 zł
Operacja polegać będzie na organizacji konkursu sprawnościowego starych ciągników podczas Festiwalu Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych w Wilkowicach. Ogólnopolski Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka w Wilkowicach jest największym w Polsce i Europie Wschodniej zlotem kolekcjonerów zabytkowej mechanizacji rolnictwa i ma ogromny wpływ na ochronę oraz zachowane dziedzictwa kulturowego wielkopolskiej wsi. Podczas festiwalu prezentowanych jest przeszło 300 zabytkowych maszyn rolniczych w tym blisko 230 ciągników, a wystawę odwiedza 25 tysięcy zwiedzających. Widowiskowe konkurencje i pokazy prac polowych bawią i edukują zwiedzającego w każdym wieku. Organizatorami Festiwalu są Gmina Lipno, Klub „Traktor i Maszyna” i Gminny Ośrodek Kultury w Lipnie. Teraz do grona organizatorów dołączy Wielkopolska Izba Rolnicza. Poprzez organizację i przeprowadzenie konkursów sprawnościowych dla starych ciągników rozszerzony zostanie katalog atrakcji Festiwalu.
- Znaczenie różnorodności biologicznej w przestrzeni rolniczej – 15 863,77 zł
Operacja polegać będzie na organizacji szkoleń dla rolników i uczniów szkół o profilu rolniczym. Celem operacji jest wyposażenie uczestników w wiedzę w zakresie Działań Rolno-Środowisko – Klimatycznych Wspólnej Polityki Rolnej dla pakietów 4 „Cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000 Ochrona siedlisk przyrodniczych” oraz pakietu 5 „Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000. Ochrona siedlisk przyrodniczych”, co w efekcie pomoże im w praktycznym sięganiu po fundusze unijne we Wspólnej Polityce Rolnej w ramach Działań Rolno-Środowisko – Klimatycznych na lata 2023 – 2027.
Opracowanie Katarzyna Strzyż
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/