Mieszkańcy bydgoskiego Siernieczka mają już dosyć nieprzyjemnego zapachu pochodzącego z tamtejszej kompostowni. Jej właściciel – firma Remondis –zapowiada modernizację obiektu. To jednak może jeszcze chwilę potrwać.
Jak długo to jeszcze potrwa? – pytają mieszkańcy domów przy ul. Sochaczewskiej w Bydgoszczy. Od ponad roku codziennie, a zwłaszcza latem zmagają się z brzydkim zapachem składowanych odpadów pochodzących z kompostowni znajdującej w bliskiej odległości od zabudowań. Niektórzy z nich skarżą się już nie tylko na "uciążliwość zapachową", ale i problemy zdrowotne.
Kompostownia, zgodnie z przepisami, co prawda dysponuje odpowiednimi mechanizmami neutralizującymi nieprzyjemny zapach, ale to nie wystarcza. Problemy mieszkańców nasilają się zwłaszcza latem oraz podczas mocnego wiatru.
Niezadowolenie mieszkańców bydgoskiego Siernieczka nie dziwi właściciela kompostowni. Ten nie tylko przyznaje im rację, ale chce zmodernizować obiekt. Najpierw jednak musi otrzymać pozwolenie na budowę. Procedura niestety przeciąga się.
Mieszkańcy próbują działać na własną rękę
Poinformowany o sytuacji, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zadeklarował przeprowadzenie kontroli. Mieszkańcy uważają jednak, że to nie wystarczy. Nie chcą biernie czekać na wydanie pozwolenia. Póki co próbują własnymi siłami przyśpieszyć procedurę. Do tej pory zorganizowali zbiórkę podpisów oraz wzięli udział w konsultacjach z przedstawicielami firmy Remondis i miejskimi urzędnikami.
Sprawą zainteresowała się ogólnopolska telewizja TVR. Ekipa stacji przygotowała reportaż o sytuacji mieszkańców z bydgoskiego osiedla. Będzie można go obejrzeć w najnowszym wydaniu programu „O tym się mówi”, w środę o godzinie 20:30. W programie poruszony zostanie także temat odszkodowań za szkody górnicze, których domagają się mieszkańcy Radlina.
Informacje uzupełniające:
Ogólnopolska Telewizja TVR, to pierwsza i jedyna w Polsce telewizja dedykowana tematyce życia i bycia poza miastem. Program kierowany jest do wszystkich tych, których fascynuje i intryguje życie, praca i spędzanie wolnego czasu z dala od wielkomiejskiego gwaru. Zgodnie z hasłem „blisko ludzi, blisko natury” na antenie TVR można znaleźć szeroki wachlarz programów edukacyjnych, poradnikowych, informacyjnych, społecznych oraz rozrywkowych. Ogólnopolska Telewizja TVR dostępna jest na wszystkich platformach cyfrowych: Cyfrowy Polsat (kanał 170), „nc+” (kanał 222), w wybranych sieciach kablowych: UPC (kanał 159), Inea (kanał 30) oraz drogą satelitarną (FTA), za pomocą dowolnego tunera cyfrowego oraz w Internecie na stronie www.tvr24.pl Telewizja została dwukrotnie nominowana w VI oraz w VII edycji Festiwalu Kanałów Tematycznych do nagrody Tytanowe Oko. W tym roku TVR został laureatem nagrody „Rzetelni w biznesie”.