Producenci rolni będą mogli uzyskać refundację 70 proc. składki ubezpieczenia produkcji świń, bydła, owiec, kóz, koni lub drobiu od ryzyka strat spowodowanych przez 36 chorób zwierząt. W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy. Pierwszy nabór wniosków o dopłaty jest zaplanowany na październik 2024 r.
Które choroby zwierząt obejmuje dopłata do ubezpieczenia?
Producenci rolni będą mogli wnioskować do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARIMR) o refundację 70 proc. składki ubezpieczenia od ryzyka strat w dochodach w produkcji świń, bydła, owiec, kóz, koni lub drobiu spowodowanych wystąpieniem następujących chorób zakaźnych zwierząt:
- pryszczycy;
- klasycznego pomoru świń;
- afrykańskiego pomoru świń;
- wysoce zjadliwej grypy ptaków;
- afrykańskiego pomoru koni;
- księgosuszu (pomór bydła);
- pomoru małych przeżuwaczy;
- choroby pęcherzykowej świń;
- choroby niebieskiego języka;
- ospy owiec lub ospy kóz;
- gorączki doliny Rift;
- choroby guzowatej skóry bydła;
- pęcherzykowego zapalenia jamy ustnej;
- wenezuelskiego wirusowego zapalenia mózgu i rdzenia koni;
- choroby krwotocznej zwierzyny płowej;
- zarazy płucnej bydła;
- rzekomego pomoru drobiu;
- gruźlicy bydła;
- brucelozy bydła (B. abortus);
- brucelozy owiec i kóz (B. melitensis);
- wąglika;
- wścieklizny;
- bąblowicy;
- przenośnej encefalopatii gąbczastej (TSE);
- kampylobakteriozy;
- listeriozy;
- salmonelli (salmonellozy odzwierzęcej);
- włośnicy;
- szczepu E. coli wytwarzającego werotoksynę;
- zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy bydła /otrętu bydła;
- wirusowej biegunki bydła;
- choroby mętwikowej bydła;
- zarazy rzęsistkowej bydła;
- enzootycznej białaczki bydła;
- gorączki Q;
- paratuberkulozy.
Nabór wniosków
Pierwszy nabór dotyczący interwencji I.12.1 „Dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt gospodarskich” w ramach wkładów finansowych na rzecz składek w ramach systemów ubezpieczeń w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 planowany jest w październiku 2024 r.
Pomoc będzie wypłacana przez Agencję w terminie 30 dni od dnia wydania przez kierownika biura powiatowego Agencji decyzji o przyznaniu pomocy, na rachunek producenta rolnego wskazany przez niego w ewidencji producentów, o której mowa w przepisach o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
Terminy składania elektronicznych wniosków o przyznanie pomocy będą ogłaszane przez Prezesa Agencji dwa razy w roku, na 14 dni przed rozpoczęciem terminu składania wniosków, na stronie internetowej administrowanej przez Agencję, co najmniej w jednym dzienniku o zasięgu krajowym oraz w siedzibach: Agencji, oddziałów regionalnych i biur powiatowych Agencji.
Forma dofinansowania
Dofinansowanie ma formę 70 proc. dopłaty do opłaconej składki. Warunkiem jest, aby z umowy lub polisy wynikało, że wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia szkód, które wyniosą ponad 20 proc. dochodu albo średniej rocznej produkcji zwierząt gatunków: świnia, bydło, owca, koza lub koń, lub drobiu:
- z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym została zawarta umowa ubezpieczenia, albo;
- z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym została zawarta umowa ubezpieczenia, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wartości dochodu albo produkcji tych zwierząt, ustalanej na podstawie danych rachunkowych lub dokumentów potwierdzających wartość prowadzonej produkcji zwierząt tych gatunków, albo produkcji tych zwierząt zadeklarowanej w umowie ubezpieczenia przez rolnika – w przypadku, gdy działalność rolnicza w zakresie produkcji tych zwierząt nie była prowadzona w okresie poprzedzającym rok zawarcia umowy ubezpieczenia.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 marca 2024 r. w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy w ramach narzędzi zarządzania ryzykiem w formie wkładów finansowych na rzecz składek w ramach systemów ubezpieczeń w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz.U. 2024 poz. 355).
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/