URSUS umacnia pozycję na rynku


POLSKA MARKA ROŚNIE W SIŁĘ #POLSKAMOC


URSUS, jako jedyny polski producent ciągników, odnotował ponad 53-procentowy wzrost rejestracji nowych ciągników w okresie styczeń-październik 2016 r. Z analiz Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) wynika, że lubelski producent jest liderem wzrostów w branży w br. przy dwucyfrowych, znaczących spadkach konkurencji.


Od początku 2016 r. URSUS jako jedyny pokazał wzrost sprzedaży nowych ciągników. W omawianym okresie styczeń-październik 2016 r. pozostali producenci znajdujący się w pierwszej dziesiątce z największym udziałem w polskim rynku, odnotowali spadki sprzedaży, podczas gdy URSUS osiągnął 53,5% wzrost rdr. Spółka odnotowała również wzrost udziału rejestracji ciągników w ogólnej liczbie rejestracji do 6,76% za okres styczeń-październik 2016 r. z poziomu 3% w analogicznym okresie 2015 r. W samym październiku br. udział ten wyniósł 10%. Tym wynikiem URSUS deklasuje konkurencję i umacnia swoją pozycję na rynku.

 

– Dane dotyczące rejestracji nowych ciągników pokazują, że URSUS jest marką, która doskonale radzi sobie na rynku. Oferowane przez nas produkty spełniają wszystkie oczekiwania nowoczesnego gospodarstwa rolnego: wyróżniają się dobrą jakością, zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań oraz relatywnie niską ceną – komentuje Karol Zarajczyk, prezes spółki Ursus.

 
Pozycja
Marka
Zmiana
styczeń – październik 2016 r.
styczeń – październik 2015 r.
1
URSUS
53,50%
482
314
2
CLAAS
-10,60%
371
415
3
KUBOTA
-15,60%
756
906
4
ZETOR
-31,80%
897
1316
5
VALTRA
-33,10%
232
347
6
CASE IH
-34,30%
524
798
7
NEW HOLLAND
-37,50%
1111
1779
8
FARMTRAC
-39,90%
208
346
9
JOHN DEERE
-44,50%
997
1796
10
DEUTZ-FAHR
-45,60%
497
913
 
Źródło: analizy PZPM na podstawie CEP
 

 Informacje o spółce:
Ursus S.A. to największy polski producent ciągników i maszyn rolniczych z marką o ponad 120-letniej tradycji mechanizacji polskiego rolnictwa. Spółka oferuje szeroką gamę pojazdów, maszyn i urządzeń wytwarzanych dla potrzeb rolnictwa w kraju i na świecie. Produkty Ursusa odpowiadają oczekiwaniom i potrzebom wszystkich pokoleń rolników, łącząc tradycję polskiej motoryzacji z nowoczesnością i światową jakością. Równolegle spółka z sukcesem rozwija segment transportu miejskiego oferując ok. 10 modeli autobusów i trolejbusów miejskich, w tym autobusy elektryczne i hybrydowe. W br. spółka wygrała dwa przetargi na dostarczenie środków transportu miejskiego do Torunia i Warszawy. W ramach podpisanych umów spółka dostarczy 15 autobusów, z możliwością dodatkowego zwiększenia zamówienia o kolejnych 5 autobusów.


Spółka posiada obecnie trzy zakłady produkcyjne: w Dobrym Mieście, w Opalenicy i największy w Lublinie, gdzie zatrudnia łącznie około 800 osób. Ursus produkuje rocznie ok. 1,5 tysiąca ciągników i kilka tysięcy maszyn rolniczych sprzedawanych w Polsce i na świecie.
Grupa należy do kluczowych inwestorów regionu lubelskiego, gdzie rozwija swoje zaplecze produkcyjne i laboratorium badawczo-rozwojowe. Ursus R&D współpracuje z inżynierami z Politechniki Lubelskiej oraz z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie przy opracowywaniu nowatorskich rozwiązań technologicznych. Zarząd chce wykorzystać ponad 120-letnią tradycję marki oraz potencjał polskich inżynierów i konstruktorów do stworzenia w Lublinie nowoczesnego centrum badawczo-produkcyjnego.


Produkty Ursusa docierają do tysięcy klientów w kraju i na świecie, w tym do Czech, Belgii, Holandii czy Pakistanu. Z 1,5 mln ciągników wykorzystywanych obecnie w Polsce, prawie połowa, tj. ok. 700 tys. to ciągniki marki Ursus. W ostatnich latach Ursus należy również do czołówki polskich eksporterów do Afryki. W 2013 r. – w ramach umowy pomiędzy rządem polskim a etiopskim – Grupa zawarła umowę ze spółką METEC (Etiopia) na dostawę 3 tysięcy ciągników, wyposażenie  centrów serwisowych, dostawę części zamiennych do ciągników oraz szkolenia. 26 sierpnia 2015 r. Ursus podpisał kolejny kontrakt na dostawę ciągników, przyczep i części zamiennych do transportu trzciny cukrowej z firmą Ethiopian Sugar Corporation (ESC). Umowę na łączną kwotę 30,7 mln USD powiększono zamówienie dodatkowych 27 ciągników i 54 przyczep o łącznej wartości 5 mln USD. Zlecenie zostało zrealizowane do końca III kw. 2016 r. Umowa z ESC to już drugi afrykański kontrakt dla Ursusa, efekt wygranego przetargu, w którym oferta techniczna i finansowa Ursusa uzyskała najwyższą ocenę. Z kolei w październiku 2015 r. Ursus zawarł kontrakt w Tanzanii na dostawę 2400 ciągników, oprzyrządowania i części zamiennych, a także wyposażenie hali montażowej i serwisu na kwotę 55 mln USD. Pierwsze wysyłki w ramach kontraktu zostały zrealizowane w III kw. 2016 r. Kolejne wysyłki będą sukcesywnie realizowane w kolejnych okresach, co będzie miało niewątpliwie pozytywny wpływ na wyniki finansowe Spółki.

Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

125ml milk

TAGI: ciągników; ; spółka; wzrost; dostawę; rejestracji; ciągników; ; maszyn; ursusa; części; kontrakt; tysięcy; ramach; transportu;
 

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »