Trzmiele jednak rodzime

Kilka tygodni temu, na polecenie Zarządu WIR, interweniowaliśmy w sprawie Pana Damiana Matuszaka, którego gmina poprosiła o uzupełnienie wniosku o wydanie warunków zabudowy dla rozbudowy hodowli trzmieli o raport oddziaływania na środowisko, argumentując tą prośbę tezą, iż ...trzmiel zalicza się do obcych rodzimej faunie zwierząt innych niż zwierzęta gospodarskie w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich.

1

Foto: Martin Ludlam z Pixabay

Nasza analiza prawna wykazała jednak, że artykuł ten w ogóle nie wymienia trzmiela, co oznacza tylko tyle, że nie jest on zwierzęciem gospodarskim. Naszym zdaniem, nie można na podstawie tego artykułu natomiast wywnioskować, że zalicza się do obcych rodzimej faunie zwierząt innych niż zwierzęta gospodarskie. Pan Damian dodatkowo dysponował ekspertyzą Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach (Zakład Pszczelnictwa w Puławach), która jednoznacznie stwierdza, iż trzmiel ziemny (Bombus terrestris L.) wchodzi w skład naturalnej fauny Polski.

Wczoraj otrzymaliśmy dobrą wiadomość od Pana Damiana, że gmina podzieliła naszą argumentację i Pan Damian otrzymał zgodę na rozpoczęcie budowy. Pismo od Pana Damiana w załączeniu. Z naszej strony zachęcamy ogrodników do skorzystania z oferty gospodarstwa trzmielowego Pana Damiana. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo tutaj

.

Jednocześnie bardzo dziękujemy gminie Szczytniki za otwartość i pozytywne podejście do rozwoju tego unikalnego w skali kraju gospodarstwa.

Andrzej Przepióra

Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/

125ml milk

1
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: zwierząt; trzmiele; hodowli; damian; jednak; innych; faunie; rodzimej; obcych; zalicza; zwierzęta; damiana; rodzime; pozytywne; naturalnej; zgodę; otrzymał; argumentację; naszą; podzieliła;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »