W dniach 17-20 kwietnia i 24-27 kwietnia br. w Warszawie realizowane jest szkolenie Quality schemes (organic farming and geographical indications), które stanowi część projektu Komisji Europejskiej „Better Training for Safer Food”.
Jest to kolejna edycja ww. szkolenia, które odbyło się już we Francji (we współpracy z INAO) i we Włoszech (we współpracy z ICQRF). Polskim partnerem projektu szkoleniowego Quality schemes (organic farming and geographical indications) jest Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, który współpracuje z wyłonionym przez KE głównym organizatorem (Euro Consultants s.a), w zakresie organizacyjnym i merytorycznym. Ww. szkolenia prowadzone są przez unijnych ekspertów, w tym pracowników GIJHARS.
Celem projektu BTSF jest stworzenie wspólnotowej strategii szkoleniowej w obszarach prawa żywnościowego i paszowego, zdrowia oraz dobrostanu zwierząt. Szkolenia skierowane są do kadry organów kontrolnych zaangażowanych w system chronionych nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych i gwarantowanych tradycyjnych specjalności oraz system rolnictwa ekologicznego, i które wykonują zadania wynikające z rozporządzenia (WE) nr 882/2004 w sprawie kontroli urzędowych przeprowadzanych w celu sprawdzenia zgodności z prawem paszowym i żywnościowym oraz regułami dotyczącymi zdrowia oraz dobrostanu zwierząt. Uczestnikami szkoleń są pracownicy instytucji działających głównie w UE, ale także funkcjonujących w państwach trzecich. Umożliwia to stworzenie międzynarodowego forum wymiany wiedzy i doświadczeń, w ramach którego mogą być poruszane kwestie dotyczące sprawiedliwego handlu pomiędzy UE i państwami spoza UE.
Blok szkoleniowy Quality schemes (organic farming and geographical indications) jest jednym z komponentów inicjatywy Organizacja i wdrożenie szkoleń dotyczących kontroli urzędowej produktów żywnościowych, prowadzonych głównie dla państw członkowskich. W ramach ww. przedsięwzięcia realizowane są m.in. szkolenia dotyczące:
• zdrowia i ochrony zwierząt,
• prawa żywnościowego,
• wzmocnienia kontroli w państwach UE i w państwach trzecich,
• oceny i rejestracji środków ochrony roślin i kontroli ich właściwego użycia.
Źródło Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych http://www.ijhar-s.gov.pl