W dniach 10-15 lipca 2017 r. w Oddziałach Centrum Doradztwa Rolniczego w Poznaniu i Radomiu odbyły się pierwsze Szkolenia w zakresie doradzania prowadzonego przez doradców rolnośrodowiskowych.
Szkolenia w zakresie doradzania prowadzonego przez doradców rolnośrodowiskowych prowadzone są w formie stacjonarnej. W szkoleniach tych uczestniczą doradcy, którzy po spełnieniu określonych wymogów, a więc ukończeniu szkolenia, rocznego doświadczenia w doradzaniu z zakresu rolnictwa oraz zdaniu egzaminu będą mogli być wpisani na listę doradców rolnośrodowiskowych prowadzoną przez CDR w Brwinowie.
W ramach programu przewidziane są wykłady, ćwiczenia oraz zajęcia terenowe. W sadzie uczestnicy rozpoznają gatunki i odmiany drzew objętych Pakietem 3, oraz mogą zobaczyć pokaz zabiegów pielęgnacyjnych. Uczestnicy w trakcie zajęć w terenie mają możliwość poznania przykładowych siedlisk, na których można realizować zobowiązania Pakietu 4 i 5.
W Centrum Doradztwa Rolniczego realizowane będą również:
- Szkolenia w zakresie doradzania prowadzonego przez doradców rolniczych (podstawowe);
- Szkolenia uzupełniające dla doradców rolniczych.
Szkolenia w zakresie doradzania prowadzonego przez doradców rolniczych (podstawowe) składają się z dwóch części:
- Szkolenie e-learningowe. Każdy uczestnik będzie miał dostęp do kursu przez 10 dni. Część e-learningowa kończy się testem sprawdzającym, którego zaliczenie stanowi warunek zakwalifikowania uczestnika do części stacjonarnej.
- Pięciodniowe szkolenia stacjonarne, realizowane będą w Oddziałach Centrum w Krakowie, Poznaniu i Radomiu. Program obejmuje część teoretyczną oraz praktyczną w tym wyjazd do gospodarstwa rolnego. Po ukończeniu tego szkolenia, zdaniu egzaminu oraz posiadania rocznego doświadczenia w doradzaniu z zakresu rolnictwa, uczestnik może być wpisany na listę doradców rolniczych.
Szkolenia uzupełniające dla doradców rolniczych przeznaczone są dla doradców wpisanych na listę doradców rolniczych prowadzoną przez CDR Brwinów. Szkolenia prowadzone są w formie mieszanej i składają się z dwóch części: e-learningowej i dwudniowych szkoleń stacjonarnych. Część e-learnigowa (każdy uczestnik będzie miał dostęp do kursu przez 7 dni), kończy się testem sprawdzającym. Zaliczenie testu stanowi warunek zakwalifikowania uczestnika do dwudniowych szkoleń stacjonarnych, realizowanych w Centrali w Brwinowie oraz Oddziałach Centrum w Krakowie, Poznaniu i Radomiu.
Szkolenia realizowane są w ramach Umowy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt szkoleniowy współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Łącznie w 155 szkoleniach, których realizacja przewidziana jest do 15 grudnia br., weźmie udział ok. 3875 osób. Wszystkie szkolenia są bezpłatne, uczestnicy ponoszą jedynie koszty dojazdu na szkolenia.
Z uwagi na duże zainteresowanie szkoleniami dającymi uprawnienia doradcy rolnośrodowiskowego oraz doradcy rolniczego, CDR planuje uruchomienie dodatkowych szkoleń w tym zakresie, w miarę posiadanych środków finansowych. Osoby, które przesłały kartę zgłoszenia uczestnictwa i spełniają warunki udziału w szkoleniach, a nie zostały zakwalifikowane z powodu braku miejsc, zostaną poinformowane o dodatkowych terminach szkoleń.
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Galeria zdjęć – szkolenie 10-15.07.2017 r. O/Radom, O/Poznań
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/