Studia Podyplomowe - Rolnictwo Ekologiczne realizowane były przez Konsorcjum w składzie: Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w – PIB w Puławach – lider Konsorcjum.
Członkowie Konsorcjum: Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu, Instytut Zootechniki – PIB w Balicach, Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie.
Kompleksowa organizacja i przeprowadzenie bezpłatnych studiów podyplomowych realizowane były w związku z wdrażaniem przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poddziałania 2.3. „Wsparcie dla szkolenia doradców” w ramach działania „ Usługi doradcze, usługi z zakresu zarządzania gospodarstwem i usługi z zakresu zastępstw ” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zasadnicze znaczenie dla rozwoju sfery rolnictwa ma wzmocnienie mechanizmów transferu wiedzy i innowacji, m.in. poprzez doradztwo. Poprzez indywidualne doradztwo uwzględniające konkretne potrzeby rolników przekazana praktyczna i aktualna wiedza sprzyjać będzie wzrostowi innowacyjności gospodarstw.
W realizację tych założeń wpisuje się program Studiów Podyplomowych, których celem było przekazanie doradcom zajmującym się zawodowo doradzaniem, wiedzy oraz podniesienie kwalifikacji z zakresu prowadzenia produkcji roślinnej i zwierzęcej w systemie ekologicznym, zasad przetwórstwa ekologicznego, oraz regulacji prawnych określających zasady prowadzenia produkcji ekologicznej.
Studia prowadzone były w 4 makroregionach:
1) Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie (woj. warmińsko- mazurskie, podlaskie) - dla 30 osób
2) Instytut Zootechniki – PIB w Balicach (woj. śląskie, małopolskie, świętokrzyskie) – dla 28 osób
3) CDR Oddział w Radomiu (woj. mazowieckie, łódzkie ) - dla 45 osób
4) IUNG -PIB w Puławach (woj. lubelskie, podkarpackie ) – dla 40 osób
Uczestnikami studiów byli doradcy rolniczy zatrudnieni w wojewódzkich ośrodkach doradztwa rolniczego, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu, izbach rolniczych, oraz prywatnych podmiotach doradczych prowadzących działalność w zakresie doradztwa rolniczego obejmujących w/w makroregiony.
Studia w każdym makroregionie zostały zrealizowane podczas 11 zjazdów obejmujących II semestry, łącznie 247 godzin zajęć dydaktycznych w tym 88 godzin wykładów oraz 159 godzin ćwiczeń. Po każdym semestrze w każdym makroregionie odbyły się egzaminy, których zdanie warunkowało uzyskanie świadectwa ukończenia studiów.
Program kształcenia pozwolił na uzyskanie przez słuchacza 30 punktów ECTS, co umożliwi wpisanie go na listę doradców rolniczych prowadzoną przez dyrektora CDR w Brwinowie, po spełnieniu warunków określonych odrębnymi przepisami w tym zakresie.
Wykładowcami była kadra naukowa, głównie z IUNG-PIB Puławy, Instytutu Zootechniki-PIB w Balicach, Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.
Zajęcia terenowe prowadzone były w gospodarstwach działających w systemie rolnictwa ekologicznego i posiadających aktualne certyfikaty zgodności produkcji z wymaganiami rolnictwa ekologicznego oraz RZD Bałcyny, RZD Grabów oraz RZD Osiny.
W makroregionie warmińsko-mazurskim i podlaskim zajęcia terenowe odbyły się w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Bałcynach, podczas których uczestnicy studiów zapoznali się m.in. z wieloletnim doświadczeniem polowym nad uprawą 12 gatunków roślin w płodozmianie i monokulturze, eksperymentem nad doskonaleniem ekologicznej uprawy soi oraz dawnych gatunków pszenic.
W gospodarstwie ekologicznym Czesława Kulczyka uczestnicy poznali warunki utrzymywania i hodowli zachowawczej bydła mlecznego rasy nizinnej czarno-białej.
W gospodarstwie prowadzącym uprawę ekologicznych zbóż i roślin strączkowych zapoznano słuchaczy z technologią, stosowaniem środków ochrony roślin, zbiorem, czyszczeniem i przechowalnictwem ziarna zbóż i nasion roślin strączkowych.
W gospodarstwie ekologicznym Kozia Farma Złotna, zajmującej ok. 100 ha, jedynym kierunkiem produkcji jest mleko kozie i jego przetwory. Słuchacze uczestniczyli w procesie przetwórczym serów (twardych i miękkich). Ponadto uczestnicy studiów ocenili warunki dobrostanu zwierząt wykonując w budynkach gospodarczych m. in. pomiary oświetlenia, ruchu powietrza, czy stężenia amoniaku i siarkowodoru.
W makroregionie śląskim, małopolskim i świętokrzyskim, słuchacze uczestniczyli w zajęciach terenowych w gospodarstwie Lucyny i Marka Gaweł - Słoneczna Zagroda, gdzie zapoznali się z zasadami ekologicznego utrzymania bydła rasy czerwona polska, kur zielononóżek, królików.
Gospodarstwo Rolne Państwa Bolesława i Janiny Bobaków stanowią głównie łąki i pastwiska.
Słuchacze zapoznali się z warunkami utrzymania krów rasy simental) i owiec oraz zasadami przetwórstwa mleka na produkcję górskich serów według tradycyjnej receptury.
W gospodarstwie „Pszczółki” położonym w Niezwojowicach w woj. małopolskim uczestnicy poznali zasady utrzymania gęsi owsianej białej, kur zielononóżek. Gospodarstwo prowadzi sprzedaż produktów w systemie RHD.
W makroregionie obejmującym województwo mazowieckie i łódzkie, słuchacze odwiedzili gospodarstwo Pani Renaty Telbusiewicz, w którym prowadzona jest produkcja roślinna, warzywnicza, rośliny uprawne: okopowe – ziemniak. Zapoznali się również z procesem przygotowania preparatów na bazie roślin zielarskich, które są wykorzystywane w ochronie upraw ekologicznych.
W gospodarstwie Pana Dominika Golberga uczestnicy zapoznali się z technologią produkcji roślinnej (ziemniaki, gryka, lucerna ) w systemie ekologicznym.
W Rolniczych Zakładach Doświadczalnych w Grabowie i Osinach należących do IUNG – PIB Puławy słuchacze zapoznali się z doświadczeniami polowymi prowadzonymi w produkcji roślinnej w systemie ekologicznym. Doświadczenia obejmują głównie uprawy zbóż jarych, ozimych, rzepaku oraz roślin bobowatych.
W makroregionie obejmującym województwo lubelskie i podkarpackie, uczestnicy zwiedzili w/w Rolnicze Zakłady Doświadczalne oraz gospodarstwa Pana Roberta Kuryluka i Piotra Osika, prowadzących produkcje roślinną w systemie ekologicznym.
Uroczysta ceremonia wręczenia świadectw ukończenia Studiów Podyplomowych- Rolnictwo Ekologiczne odbyła się 01 lipca 2022 r w Sali Kongresowej IUNG – PIB Puławy. Wręczenia świadectw, dokonali Pan prof. dr hab. Wiesław Oleszek – dyrektor IUNG-PIB Puławy oraz Pan Henryk Skórnicki - dyrektor Oddziału w Radomiu Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Uczestnicy studiów wyrazili duże uznanie dla wartości merytorycznej prowadzonych zajęć przez kadrę naukową oraz organizacji, co przełożyło się na wysoką ocenę satysfakcji w ankiecie ewaluacyjnej, którą uczestnicy wypełniali po zakończeniu każdego semestru.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/