Walne Zgromadzenie Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w związku ze wzrostem szkód wyrządzanych przez zwierzęta łowne apeluje o przywrócenie stanu jej populacji, do takiego który zapewni zminimalizowanie szkód wyrządzanych w uprawach rolnych i leśnych.
Według danych o liczebności populacji poszczególnych zwierząt łownych otrzymanych
z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie w przeciągu ostatnich 10 lat populacja jelenia, daniela i dzika wzrosła o około 50 %, natomiast populacja sarny o około 40 %.
Tak znaczne powiększenie populacji tych zwierząt w ostatniej dekadzie spowodowane jest m. in. mniejszym niż planowane wykonaniem planów odstrzału przez koła łowieckie.
Kolejną ważną kwestią jest rzetelność przeprowadzanej inwentaryzacji. Ocena liczebności zwierzyny jest bez wątpienia podstawowym i najważniejszym elementem wiedzy o wielkości populacji zwierząt. Poznanie liczebności zwierzyny jest wprost nieodzowne dla opracowania i stosowania właściwych zasad i metod gospodarowania jej populacjami, zmierzających do optymalnego pozyskania, przy równoczesnej minimalizacji szkód łowieckich. Rzetelne oszacowanie zwierzyny jest niezbędne do właściwego opracowania rocznych oraz wieloletnich planów łowieckich.
Kolejnym problemem w gospodarce łowieckiej jest brak możliwości redukcji populacji łosia. W ciągu ostatnich 10 lat populacja łosia na terenie województwa warmińsko-mazurskiego wzrosła pięciokrotnie. Zdaniem Walnego Zgromadzenia Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej należy zdjąć moratorium na odstrzał i przystąpić do redukcji na terenie tych nadleśnictw województwa warmińsko-mazurskiego, w których jest ich nadmierna ilość i powstają znaczne szkody w gospodarce rolnej i leśnej. Ponadto wnioskujemy o przywrócenie zarządzania populacją łosia przez łowieckie gospodarowanie, które jest racjonalnym rozwiązaniem problemów negatywnego wpływu tych zwierząt na środowisko i rożnego rodzaju prowadzone gospodarki.
W opinii samorządu rolniczego należy dążyć do poziomu wielkości zwierzyny łownej oszacowanej na rok 2006, aby zapewnić racjonalną gospodarkę łowiecką i zminimalizować szkody wyrządzane przez zwierzynę łowną.
Z uwagi na powyższe Walne Zgromadzenie W-MIR apeluje o:
-
rzetelną inwentaryzację zwierzyny łownej
-
rzetelne opracowanie rocznych planów odstrzału i wieloletnich planów hodowlanych, także w Ośrodkach Hodowli Zarodowej
-
wykonanie planów łowieckich według sporządzonych planów hodowlanych
-
umożliwienie odstrzału łosia
-
zmniejszenie populacji zwierzyny łownej do stanu sprzed 10 lat
-
doprowadzenie populacji dzika do zagęszczenia 0,5 szt/1 km2, natomiast przy granicy w pasie buforowym w związku z wystąpieniem ASF do zagęszczenia na poziomie 0,1 szt/1 km2,
Źródło
Warmińsko - Mazurska Izba Rolnicza
http://www.wmirol.org.pl