shiuz__750 x 100 px_1

Stadnina Koni w Janowie Podlaskim świętuje 200-lecie

13 i 14 maja odbyły się uroczystości inaugurujące jubileusz 200-lecia Stadniny Koni w Janowie Podlaskim. W wydarzeniu uczestniczył sekretarz stanu Zbigniew Babalski.

Fot. Sekretarz stanu Zbigniew Babalski podczas odsłonięcia tablicy 200 lat Stadniny Koni Janów Podlaski

Fot. Sekretarz stanu Zbigniew Babalski podczas odsłonięcia tablicy 200 lat Stadniny Koni Janów Podlaski

Podczas uroczystości wiceminister odsłonił tablicę upamiętniającą ten jubileusz.

W programie wydarzenia znalazły się galowe parady z udziałem koni z janowskiej hodowli, czołowymi ogierami, klaczami i młodymi końmi czystej krwi arabskiej. Konne widowisko przedstawiające historię stadniny, prezentacje koni z polskich hodowli z całego kraju oraz zwiedzanie terenu stadniny.

Widowisko z udziałem koni przedstawiło w skrócie 200-letnia historię hodowli arabów w Polsce. Inscenizację rozpoczęło wspomnienie powstania stadniny pod okiem pierwszego dyrektora Koniuszego Wielkiego Koronnego Aleksandra Potockiego z Wilanowa w 1817 roku.

Hodowla koni arabskich w Polsce ma już ponad 450-letnią tradycję. Natomiast historia stadniny w Janowie Podlaskim zaczęła się w 1817 roku. Założona przez Radę Administracyjną Królestwa Polskiego była pierwszą państwową hodowlą koni na ziemiach polskich. Powstała w bardzo konkretnym celu – miała przyczynić się do odzyskania dominującej roli w świecie koni, utraconej po okresie wojen napoleońskich. W ciągu kilkudziesięciu lat stadnina stała się jednym z najważniejszych ośrodków hodowlanych. Obecnie to największy w kraju ośrodek specjalizujący się w hodowli koni arabskich czystej krwi i miejsce prestiżowej aukcji Pride of Poland.

W tym roku na sierpniowych aukcjach Pride of Poland i Summer Sale wystawionych będzie 61 koni czystej krwi arabskiej, 42 pochodzi z państwowych stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce, a 19 od prywatnych hodowców.

W sobotę Stadninę odwiedziła także delegacja z Chin. Jej członkowie przyjechali na rekonesans zachęceni inicjatywą Nowego Jedwabnego Szlaku, który ma zwiększyć wymianę gospodarczą pomiędzy Chinami i krajami wzdłuż szlaku. Goście z Chin zapowiedzieli, że przyjadą na tegoroczną aukcję Pride of Poland.

Galeria zdjęć:

 
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/

125ml milk

Stadnina Koni w Janowie Podlaskim swietuje 200 lecie 640x380
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: janowie; stadniny; hodowli; podlaskim; czystej; stadnina; historię; arabskich; udziałem; zbigniew; sekretarz; uroczystości; 200-lecie; świętuje; sierpniowych; aukcjach; poland. w; aukcji; miejsc;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »