Już po raz XXII w Krynicy Zdroju spotykają się ludzie biznesu, światowej sławy ekonomiści, eksperci, prezydenci, szefowie rządów, ministrowie i przedstawiciele administracji publicznej, aby zastanawiać się nad przyszłością naszego kontynentu i globu. Przedstawiciele Ministerstwa Środowiska rozmawiają m.in. o polityce klimatycznej i gospodarce odpadami.
„Nowe wizje na trudne czasy. Europa i świat wobec kryzysu" - pod takim hasłem odbywa się tegoroczne Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdrój, nazywane polskim Davos. Ministerstwo Środowiska reprezentują Stanisław Gawłowski – sekretarz stanu i Beata Jaczewska – podsekretarz stanu.
Minister Beata Jaczewska była gościem panelu „Europejska polityka klimatyczna i jej wpływ na konkurencyjność UE”. Podczas panelu minister Jaczewska mówiła m.in.: „Podkreślamy, że ochrona klimatu to sprawa globalna. Polska apeluje o wspieranie międzynarodowych negocjacji klimatycznych ONZ, bo tylko w ten sposób realnie można osiągnąć efekt środowiskowy bez obniżania konkurencyjności europejskiej gospodarki, borykającej się z kryzysem.”
Minister Stanisław Gawłowski w Krynicy dyskutował m.in. na temat odnawialnych źródeł energii podczas panelu pt. „Dynamiczny rozwój OZE a przyszłość energetyki konwencjonalnej w UE – czy możliwa jest wspólna koegzystencja?”. „W roku 2011 udział produkcji OZE w produkcji energii elektrycznej ogółem wyniósł ponad 7 procent – to cieszy. Każdy kilowat energii elektrycznej pozyskanej z odnawialnych źródeł to zysk dla środowiska, oszczędność zasobów i mniejsza emisja gazów cieplarnianych – uważa minister Gawłowski.
Przy Forum Ekonomicznym juz po raz VI odbywa się Forum Regionów. Problemy tu poruszane to między innymi zagadnienia związane z polityką proekologiczną w dużych metropoliach europejskich. Jaki udział w zarządzaniu dużymi miastami ma polityka proekologiczna, w jakim stopniu europejskie miasta działają na rzecz zmniejszenia emisji CO₂, a także w jakim stopniu duże metropolie troszczą się o obszary zielone? Czy wystarczająco dbają o oczyszczanie ścieków oraz jak zracjonalizować zarządzenie zasobami wodnymi? Te zagadnienia będą poruszone podczas debat: "Zielone miasta Europy" i "Przyszłość polityki miejskiej w nowym okresie programowania Unii". Nie zabraknie też dyskusji o nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, podczas której minister wygłosi wykład „Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – wyzwania i dylematy”. Upowszechnienie selektywnego zbierania i zmniejszenie ilości składowanych odpadów komunalnych, a także uszczelnienie obecnie funkcjonującego systemu gospodarowania odpadami to najważniejsze cele, jakie zostaną osiągnięte dzięki wprowadzeniu w życie nowelizacji ustawy o otrzymaniu czystości i porządku w gminach – uważa Stanisław Gawłowski. Wystąpienie ministra Gawłowskiego będzie wprowadzeniem do dyskusji „Reforma śmieciowa – rewolucja w systemie gospodarowanie odpadami”.
Śmieci to nie tylko odpady komunalne. To także elektrośmieci. 7 czerwca 2012 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła zmienioną dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE). Wdrożenie tej dyrektywy to bardzo ważny temat dla gospodarki i dla ochrony środowiska, dlatego poświęcono mu jeden z paneli Forum „Śmieci Elektroniczne: Wyzwania związane z nowym prawem europejskim” z udziałem ministra Stanisława Gawłowskiego.
Ministerstwo Środowiska