Szanowny Panie Redaktorze!
Na łamach „Faktu” z dnia 16.05.2012 roku ukazał się artykuł Pana Tomasza Nowocińskiego „Wciskają nam fałszowany drób”.
Działając na podstawie art. 31 pkt. 1 ustawy z 26 stycznia 1984 roku Prawo prasowe (Dz. U. nr 5, poz. 24, ze zm.) w związku z art. 20 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz. U. z 2005 r. Nr 187, poz. 1577, ze zm.) proszę o zamieszczenie sprostowania następującej treści:
Sprostowanie do artykułu
„Wciskają nam fałszowany drób”
W artykule „Wciskają nam fałszowany drób” zamieszczonym w „Fakcie” z dnia 16.05.2012 roku zostały podane nieprawdziwe informacje wprowadzające Czytelnika w błąd:
1. „w mięsie i wędlinach były pióra (…)”
IJHARS: Informuję, że tylko 3 partie mięsa drobiowego spośród 131 skontrolowanych, zakwestionowano z w/w powodu. Nie stwierdzono nieprawidłowości w tym zakresie odnośnie przetworów drobiowych.
2. „duża ilość wtłoczonej wody (…)”
IJHARS: Wyższą niż technologicznie uzasadniona zawartość wody stwierdzono w co 20 partii mięsa drobiowego, natomiast tylko w 2 partiach przetworów drobiowych spośród 148 skontrolowanych, stwierdzono zawyżoną zawartość wody.
3. „a do tego mnóstwo chemii (…)”
IJHARS: Podczas przeprowadzonej kontroli nie stwierdzono stosowania niedozwolonych przepisami prawa żywnościowego substancji. Stwierdzone przez IJHARS nieprawidłowości dotyczyły braku na etykietach 24 partii przetworów drobiowych spośród 155 skontrolowanych, wyłącznie dozwolonych substancji dodatkowych.
4. „Państwowa Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (…)”
IJHARS: Poprawna nazwa urzędu brzmi: Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
5. „w ubojniach drobiu i przetwórniach dokładnie przyglądali się transportowi i sprzedaży (…)”
IJHARS: Kontrola nie dotyczyła warunków transportu oraz sprzedaży mięsa drobiowego i jego przetworów.
6. „co czwarty krajowy producent oszukiwał swoich klientów (…)”
IJHARS: Nieprawdą jest, że co czwarty producent oszukiwał swoich klientów. Informuję, że Inspekcja JHARS skontrolowała co czwarty podmiot prowadzący działalność na terenie kraju w zakresie produkcji mięsa drobiowego i jego przetworów.
7. „odkryli też zleżałe i przeterminowane mięso (…)”
IJHARS: Informuję, że nieuzasadnione wydłużenie o 2 dni terminu przydatności do spożycia stwierdzono w przypadku 5 partii mięsa drobiowego spośród 134 skontrolowanych.
8. „do kiełbas deklarowanych jako indycze dodawali dużo tańsze mięso z kurcząt (…)”
IJHARS: Obecność niezadeklarowanego mięsa z kurczaka stwierdzono w przypadku 1 partii przetworów drobiowych spośród 148 skontrolowanych.
9. „wytwórcy pomijali na etykietach fakt stosowania w mięsie konserwantów(…)”
IJHARS: Nieprawdą jest, że „wytwórcy pomijali na etykietach fakt stosowania w mięsie konserwantów(…)”. Nieprawidłowości te dotyczyły tylko wyrobów drobiowych.
10. „ jakość mięsa drobiowego w ciągu ostatnich lat uległa gwałtownemu pogorszeniu (…)”
IJHARS: Nieprawdą jest, że w ciągu ostatnich lat jakość mięsa drobiowego uległa gwałtownemu pogorszeniu. Sytuacja jest zupełnie odwrotna, gdyż w 2010 roku zakwestionowano 5,7% próbek a w 2011 roku 5,4% zbadanych próbek mięsa drobiowego.
11. „na wytwórców z branży posypały się upomnienia (…)”
IJHARS: Ustawa o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych nie przewiduje sankcji w postaci upomnienia. W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami nałożono 13 grzywien w drodze mandatów karnych.
12. „ jeżeli w tych zakładach powtórzą się te same nieprawidłowości kary mogą sięgać 10% dochodu firmy (…)”
IJHARS: Informuję, że zgodnie z art. 40a ust. 3 ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych kto wprowadza ponownie do obrotu produkt tego samego rodzaju, który nie odpowiada jakości handlowej ze względu na tę sama wadę podlega karze pieniężnej ustalonej w zależności od stwierdzonej wady zgodnie z ust. 1 pkt 3 lub 4 podwyższonej o wysokość kar nałożonych w okresie 24 miesięcy przed dniem rozpoczęcia kontroli, a nie jak podano w artykule 10% dochodu firmy.
koniec sprostowania
W przypadku nie uznania przez Pana ww. treści jako sprostowania proszę o opublikowanie jej jako odpowiedzi. Sprostowanie (lub odpowiedź) proszę opublikować lub przynajmniej zasygnalizować (np. poprzez zapowiedź publikacji sprostowania/odpowiedzi) w tym samym dziale, w którym zamieszczono materiał, do którego sprostowanie się odnosi. Treść sprostowania (lub odpowiedzi) proszę opublikować czcionką nie mniejszą niż tekst prostowany, natomiast tytuł w sposób widoczny, a więc łatwy do zauważenia na tle innych tytułów.
Jednocześnie pragnę podkreślić, że informacje zawarte w artykule „Wciskają nam fałszowany drób” są nierzetelne, wprowadzające Czytelnika w błąd. Przedstawienie wyników kontroli w powyższy sposób może być zrozumiane jako próba nawoływania do bojkotu polskiej żywności. Pragnę stanowczo podkreślić, że z kontroli przeprowadzanych przez IJHARS wynika, że jakość handlowa polskiej żywności jest bardzo dobra. Przedstawienie branży drobiarskiej tylko przez pryzmat nielicznych producentów fałszujących żywność jest nieuzasadnione i naganne.
Stanisław Kowalczyk
Główny Inspektor Jakości Handlowej
Artykułów Rolno-Spożywczych
Źródło Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych http://www.ijhar-s.gov.pl