Sprawozdanie KE dotyczące polityki konkurencji za rok 2016

KE 13Komisja Europejska opracowała dla Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów sprawozdanie dotyczące polityki konkurencji za rok 2016. Jednym z głównych zadań Komisji, a szczególnie komisarza ds. konkurencji, jest zapewnienie sprawiedliwego stosowania przepisów UE względem każdego przedsiębiorstwa działającego na unijnym jednolitym rynku, bez względu na wielkość, branżę i kraj.

Komisja jest np. szczególnie czujna na rynku środków ochrony roślin, aby zapewnić, że struktury rynkowe wynikające z połączeń nie wpływają negatywnie na europejskich rolników, których środki do życia zależą od dostępu do nasion i środków ochrony roślin po konkurencyjnych cenach. W 2016 r. Komisja wszczęła dwa szczegółowe postępowania wyjaśniające dotyczące planowanych połączeń w tym obszarze.

Pierwsza proponowana transakcja dotyczy Dow i DuPont, dwóch przedsiębiorstw z USA, a jej wynikiem byłoby utworzenie największego na świecie przedsiębiorstwa zajmującego się zintegrowaną ochroną roślin i nasion. Byłoby to połączenie dwóch największych konkurentów w obszarze herbicydów i insektycydów. Oba przedsiębiorstwa są znane z wprowadzania do obrotu innowacyjnych produktów ochrony roślin i nasion. Drugie proponowane połączenie to transakcja między przedsiębiorstwem Syngenta ze Szwajcarii, jednym z głównych światowych dostawców nasion i środków ochrony roślin, oraz ChemChina z Chin, które kontroluje przedsiębiorstwo Adama Agricultural Solutions, największego dostawcę generycznych środków ochrony roślin w Europie. Ich produkty są wykorzystywane do uprawy kilku głównych roślin uprawnych w Europie, takich jak zboża, bawełna, kukurydza, owoce i warzywa, rzepak, soja, burak cukrowy i słonecznik. Szczegółowe postępowania mają na celu stwierdzenie, czy proponowane połączenie może doprowadzić do wyższych cen lub zmniejszonej innowacyjności w odniesieniu do tych produktów.

Źródło
Krajowa Rada Izb Rolniczych
http://krir.pl

125ml milk

KE 13
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: roślin; ochrony; środków; dotyczące; przedsiębiorstwa; głównych; sprawozdanie; polityki; połączenie; konkurencji; nasion; nasion.; połączeń; transakcja; byłoby; największego; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »