Wiceminister rolnictwa zaapelował do producentów ziemniaków o organizowanie się w grupy producentów rolnych, w celu podejmowania wspólnych działań, związanych między innymi ze zbytem płodów rolnych. – Odpowiednie zorganizowanie i dostosowanie produkcji do wymagań odbiorcy pod względem jakości, ilości i asortymentu pozwala na zapewnienie sobie silniejszej pozycji na rynku, wyższych cen, a tym samym wyższych i stabilniejszych dochodów – podkreślił Bogdan Dombrowski.
Tematem przewodnim spotkania była ocena sytuacji na rynku ziemniaka, w tym problemy związane z niskimi cenami tego produktu. Zaprezentowane zostały aktualne dane dotyczące cen według informacji zebranych z rynków hurtowych oraz statystyk GUS. Dyskusja dotyczyła również wielkości eksportu i importu ziemniaków.
Według danych GUS wielkość importu w pierwszych czterech miesiącach 2012 r., w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, jest mniejsza. Eksperci Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej prognozują, że wzrost produkcji ziemniaków i niskie ceny na krajowym rynku mogą spowodować obniżenie importu ziemniaków do bezpośredniej konsumpcji. Ponadto przewidują, że ceny ziemniaków z głównego zbioru będą wyższe, aniżeli w sezonie poprzednim. Jednak decydujący wpływ będzie tu mieć dalszy przebieg wegetacji i faktyczna wielkość zbioru. W odniesieniu do eksportu, przedstawiciele IJHARS zwrócili uwagę na fakt, że nie ma przeszkód formalno-prawnych w sprzedaży ziemniaków na rynek europejski, jednak produkty muszą spełniać wspólnotowe normy jakościowe.
Podczas spotkania ustalono, że Inspekcje przeprowadzą kontrolę jakości ziemniaków będących w obrocie oraz kontrolę oznakowania ziemniaków, w tym ziemniaków z importu.