shiuz__750 x 100 px_1

Spotkanie z rolnikami

 

Od lewej minister Ardanowski i minister Sasin

Spotkanie z rolnikami

 
 

– Dla całego rządu sprawa przyszłości polskiego rolnictwa i ukierunkowania go na rozwój jest bardzo ważna – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski otwierając dzisiejsze spotkanie z przedstawicielami organizacji rolniczych.

− Rolnicy nie mogą być cały czas najsłabszym ogniwem w łańcuchu „od pola do stołu”, „od producenta do konsumenta”. Jest potrzebna konstrukcja rynku, która sprawi, że rolnicy będą partnerami, a najlepiej współudziałowcami zakładów przetwórczych – mówił minister.

Na spotkanie z ministrem Ardanowskim zostali zaproszeni przedstawiciele wielu związków i organizacji rolniczych.

Dzisiejsze spotkanie minister ocenił jako dobre, merytoryczne i konkretne. Podziękowania za udział w nim skierował do ministra Jacka Sasina, który podczas rozmów reprezentował premiera Mateusza Morawieckiego.

Chciałbym, żeby sposoby komunikowania z rolnikami były bardzo drożne, sprawne, żeby nie było opóźnień w przedstawianiu stanowisk rolników – powiedział minister Ardanowski i zapowiedział kontynuację tego typu spotkań.

Podsumowując dzisiejsze rozmowy szef resortu rolnictwa poinformował, że wśród poruszanych tematów były bieżące problemy takie jak: susza, ASF, kłopoty rynkowe, niestabilność rynków oraz ceny.

− Cieszę się, bo wielu z tych którzy zabierali głos mówiło nie tylko o bieżących problemach, lecz także o tym, co zrobić by nie pojawiały się one w kolejnych latach.

Dyskusja w znacznej mierze dotyczyła kwestii pozycji rolnika w łańcuchu żywnościowym i problemu współpracy rolników z przetwórcami. Minister Ardanowski podkreślił, że dobrze funkcjonujący rynek, to taki w którym nie mamy do czynienia z dominacją firm skupowych nad rolnikami. Aby rozwiązać ten problem rolnicy oczekują wprowadzenia umowy kontraktacyjnej. Minister poinformował, że prace nad kształtem takiej umowy już trwają. W ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi odbyło się dziś spotkanie z przedstawicielami rolników, które poświęcone było  wypracowaniu wspólnego stanowiska w tej kwestii.

− Odpowiedzią na oczekiwania producentów żywności są także prace podjęte nad utworzeniem Krajowej Grupy Spożywczej o strukturze holdingu, na bazie: Krajowej Spółki Cukrowej, Elewarru i  rynków hurtowych. Pracujemy nad rozwiązaniami, które będą uwzględniały zagadnienia wolnego rynku – poinformował Jan Krzysztof Ardanowski.

We wszystkie omawiane dziś działania wpisuje się, prezentowany od kilku dni Plan Dla Wsi. Minister podkreślił, że daje on polskiej wsi szansę i nadzieję. Jest on reakcją na cykliczność kryzysów w branży rolno-spożywczej.

− Przez lata nie podjęto odpowiednich działań. Widzimy to zarówno my rolnicy, a jestem przecież jednym z Was, jak i Ci którzy obserwują rynek rolny. To znaczy, że dotychczas nie podjęto żadnych działań strategicznych, które by te rynki uregulowały – mówił szef resortu rolnictwa.

Kolejnym sposobem na walkę z niestabilnością rynku i poprawę sytuacji producentów rolnych, o którym wspomniał dziś Jan Krzysztof Ardanowski, jest możliwość łączenia się rolników w grupy producenckie. Minister mocno podkreślił, że będzie wspierał rozwój współpracy gospodarczej w rolnictwie.

− Będziemy intensyfikować pracę z rolnikami, żeby zrozumieli, że współpraca gospodarcza jest warunkiem powodzenia rolnictwa.

Dzisiejsze spotkanie miało na celu usystematyzowanie, przeanalizowanie i zarejestrowanie tego wszystkiego, z czym rolnicy zwracają się do rządu.

− Będę dążył do tego, żeby decyzje dotyczące polskiego rolnictwa były nie tylko konsultowane, ale uzgadniane ze światem rolniczym i wspólnie będziemy za nie ponosili odpowiedzialność – zapewnił na koniec dzisiejszego spotkania minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Rolnicy z organizacji branżowych i związków zawodowych
Minister Sasin oraz minister Ardanowski podczas spotkania z rolnikami
Minister Ardanowski przedstawia aktualne problemy w rolnictwie

Źródło: https://www.gov.pl/rolnictwo/

125ml milk

2560x1080
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: minister; spotkanie; ; rolnicy; krzysztof; rolnictwa; rolnikami; podkreślił; ; ; rolników; ardanowski; które; rozwój; łańcuchu; poinformował; ; bardzo; podjęto;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »