Wiceminister podkreślił ogromną rolę, jaką odgrywają instytucje naukowo–badawcze w transferze wiedzy oraz we wdrażaniu innowacji w polskim rolnictwie. Wskazał na nowe mechanizmy wsparcia przedstawione przez Komisję Europejską oraz zaapelował o większą współpracę środowisk naukowych z doradztwem rolniczym.
Spotkanie było okazją do prezentacji i omówienia, przez prof. dr. hab. Zygmunta Pejsaka – byłego członka Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN), obowiązujących kryteriów oceny parametrycznej jednostek naukowych. Tematyka ta wywołała bardzo ożywioną dyskusję oraz sprowokowała liczne pytania. Najwięcej wątpliwości wzbudziła interpretacja zapisów dotyczących sposobu wyliczania liczby pracowników naukowych tzw. „N”, pewnego niedopasowania obowiązujących kryteriów oceny do specyfiki nauk rolniczych oraz niezmiennej od lat niestabilności i nieprzewidywalności przepisów z tego zakresu.
Podczas wczorajszych rozmów zastępca dyrektora Departamentu Doradztwa, Oświaty Rolniczej i Nauki Marek Cieśliński przedstawił aktualne możliwości finansowania badań rolniczych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Szczególną uwagę poświęcił programowi strategicznemu w obszarze „środowisko naturalne, rolnictwo i leśnictwo”, który jest w trakcie procedury opracowywania przez Radę Centrum.
Tadeusz Nalewajk podziękował uczestnikom za obecność i aktywne uczestnictwo oraz poinformował, że 20 lutego br. w ministerstwie odbędzie się szkolenie dotyczące nowych mechanizmów wsparcia innowacji w rolnictwie. Odnosząc się do sugestii gości wiceminister zapowiedział zorganizowanie kolejnego spotkania z przedstawicielami nauk rolniczych, które poświęcone bedzie możliwościom finansowania badań rolniczych i transferu wiedzy ze środków Unii Europejskiej.
Galeria zdjęć: