W dniu 12.04.2023 r. w Zespole Szkół Rolniczych i Technicznych w Powodowie odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej WIR połączone ze spotkaniem uczniów szkoły z klas III i IV Technikum Mechanizacji Rolnictwa na temat między innymi gospodarki łowieckiej oraz szacowania szkód łowieckich. Była to realizacja postulatu przedstawicieli Kół Łowieckich powiatu wolsztyńskiego z posiedzenia RP WIR w sprawach łowieckich z ubiegłego roku.
W związku z powyższym w spotkaniu oprócz Delegatów Rady Powiatowej WIR w Wolsztynie i uczniów ZSRiT w Powoodowie, uczestniczyli zaproszeni goście - Prezesi Kół łowieckich „Diana” Paweł Filip, „Kaczor” Jacek Leśniczak, Łowczy KŁ „Dzik” Jakub Obiegała oraz Krzysztof Buchelt Zastępca Dyrektora Oddziału Terenowego w Poznaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Barbara Idczak starsza specjalistka Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Konwencja spotkania została rozszerzona o tematykę związaną z zasadami dzierżawy i sprzedaży nieruchomości zarówno będących w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa, jak i w obrocie prywatnym, którą przedstawił na początku spotkania Krzysztof Buchet Zastępca Dyrektora Oddziału Terenowego w Poznaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. K. Buchet wyjaśnił jaka jest definicja gospodarstwa rolnego i rolnika indywidualnego wg. ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, a także omówił między innymi jak wygląda procedura dzierżawy nieruchomości rolnej, jakie są rodzaje przetargów, kto może wziąć w nim udział. Prelegent odniósł się również do kwestii sprzedaży nieruchomości rolnych w obrocie prywatnym. Jak zaznaczył Zastępca Dyrektora OT w Poznaniu KOWR informacje te pozwolą przyszłym rolnikom na zaplanowanie swojej przyszłości pod kątem założenia gospodarstwa rodzinnego, czy też jego ewentualnego powiększenia. Uczniowie zyskują wiedzę na ten temat, w związku z czym znając już podstawy obowiązującego w tym zakresie prawa, łatwiej będzie młodym rolnikom podejmować decyzje.
W kolejnym punkcie spotkania Barbara Idczak przedstawiła tematykę związaną z wsparciem rolnictwa w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 – 2027. W ramach wystąpienia B. Idczak wskazała, iż młodzi rolnicy mogą liczyć na premie wnioskując do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Premia w wysokości 200 000 zł wypłacana jest w dwóch ratach dla rolnika będącego pełnoletnią osobą fizyczną (nie ukończył 40 r.ż. w dniu składania wniosku), po raz pierwszy rozpoczynającego prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym jako jedyny kierujący i który pracuje w tym gospodarstwie. Na grunty rolne w gospodarstwie rolnik może występować o płatności obszarowe. Wsparcie to obejmuje interwencje w formie płatności bezpośrednich, tj.: podstawowe wsparcie dochodów, płatność redystrybucyjną, płatność dla młodych rolników oraz wsparcie związane z produkcją przyznawane w 13 sektorach. Nowym elementem systemu płatności bezpośrednich, wspierającym realizację praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt, są ekoschematy (obszarowe i Dobrostan zwierząt), które zostały po krótce omówione. B. Idczak wskazała, iż praktyki w ramach ekoschematów jak ugorowanie, pasy bez produkcji wzdłuż granic z lasem, można wykorzystać również pod kątem ograniczania szkód łowieckich.
Zasadniczą tematykę spotkania przedstawił zaproszony na spotkanie prof. Robert Kamieniarz z Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, którego z zainteresowaniem i uwagą wysłuchali wszyscy obecni na spotkaniu. Tematyka prelekcji dotyczyła możliwości ograniczania szkód powodowanych przez zwierzynę grubą w uprawach rolnych. Jak zauważył prof. Kamieniarz jednym z działań powinna być rzetelna realizacja planów odstrzału cieląt i łań (jeleni i danieli), aby chmary wychodzące na pola, były mniejsze. Natomiast ograniczeniu obecności dzików na polach sprzyja intensywny odstrzał warchlaków w okresie jesieni i zimy, gdyż szkody wiosenne powodują najczęściej przelatki. W ograniczaniu szkód bardzo cenne jest właściwie zagospodarowane łąk śródleśnych i poletek przygotowanych dla zwierzyny, np. z topinamburem. Kolejny element to racjonalne dokarmianie, które powinno natomiast mieć miejsce we właściwym czasie, kiedy ponad tydzień zalega gruba pokrywa śnieżna oraz na przedwiośniu, kiedy w lesie brakuje pokarmu zarówno na łąkach, jak i pod okapem drzew. Zdaniem R. Kamieniarza w okresie wiosennym należałoby wstrzymać polowania na dziki w lasach, a równocześnie zintensyfikować odstrzał na polach. W dużych kompleksach leśnych regularnie obsiewany pas zaporowy jest skutecznym sposobem na zatrzymanie dzików. Z kolei w małych kompleksach śródpolnych kukurydza podana w lesie powoduje, że lochy z warchlakami nie wychodzą na zasiewy. Wyłożona karma powinna zostać przykryta i systematycznie uzupełniana. Ochrona upraw rolnych powinna być również realizowana poprzez ukierunkowanie przemieszczeń zwierzyny, tak aby omijały uprawy szczególnie podatne na szkody i kosztowne. Podstawą jednak wszystkich działań zdaniem prof. Kamieniarza jest sprawny przepływ informacji o uszkodzeniu upraw i współdziałanie rolników i myśliwych w ich ograniczaniu.
W ramach współpracy ze szkołami rolniczymi na terenie Wielkopolski, Wielkopolska Izba Rolnicza zamierza przeprowadzić w wybranych szkołach rolniczych spotkania z uczniami, podczas których zostanie przekazana tematyka Krajowego Planu Strategicznego, instrumentów finansowych dla gospodarstw rolnych oraz obrotu gruntami rolnymi. Spotkanie w Zespole Szkół Rolniczych i Technicznych w Powodowie było pierwszym wydarzeniem w ramach tych działań. Kolejne planowane jest 18 kwietnia br. w Zespole Szkół Rolniczych w Grzybnie.
Wojciech Kazubski
Barbara Idczak
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/