W piątek 26 lipca 2024 roku w sali sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się spotkanie zorganizowane z inicjatywy Wicewojewody Wielkopolskiego Jarosława Maciejewskiego. Tematem spotkania była kwestia zagrożenia Afrykańskim Pomorem Świń (ASF) i związanej z tym bioasekuracji.
Wielkopolską Izbę Rolniczą na spotkaniu reprezentowali: Zbigniew Stajkowski – Wiceprezes WIR, Anna Majer – Członek Zarządu WIR, Jolanta Nawrocka – członek Zarządu KRIR i delegat WIR do KRIR, Stanisław Ciesielski – Przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Lesznie i Przewodniczący Komisji ds. Produkcji Zwierzęcej przy Walnym Zgromadzeniu WIR, przewodniczący rad powiatowych WIR z północnej Wielkopolski, Grzegorz Wysocki – Dyrektor Biura WIR oraz specjaliści i kierownicy BP WIR.
Należy podkreślić, że Wielkopolska Izba Rolnicza sprawą ASF i problemami związanymi z tą chorobą, zajmuje się od samego początku jej pojawienia się na terenie naszego województwa, tj. od pierwszego przypadku u dzika z grudnia 2019 roku. Jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ogniska ASF w Wielkopolsce (kwiecień 2020 rok) prowadziliśmy wspólnie z lekarzami weterynarii działania szkoleniowe dotyczące bioasekuracji. Razem z partnerami wyprodukowaliśmy także i rozprowadzaliśmy bezpłatnie wśród rolników tabliczki „STOP – Strefa bioasekuracji”.
Przy wprowadzeniu Wicewojewoda Jarosław Maciejewski przekazał, że celem spotkania jest przekazanie niezbędnych informacji w zakresie zwalczania ASF oraz wskazanie na konieczność współdziałania poszczególnych instytucji w walce z ASF. Obecna sytuacja przypomina tę niedawną związaną z wirusem Covid. Wicewojewoda Wielkopolski Jarosław Maciejewski wyraził nadzieję, że ASF nie zdziesiątkuje hodowli trzody chlewnej w naszym województwie, która jest bardzo ważna dla tego regionu. Ta choroba nie jest łatwa do zwalczania, jest obecna w środowisku, a my możemy tylko zmniejszyć ryzyko jej przeniesienia. W przypadku zwalczania tej choroby obowiązuje nas prawo europejskie i nie możemy sami o wszystkim decydować jeśli chodzi o wyznaczanie stref – powiedział Wicewojewoda. Jesteśmy już po kilku spotkaniach z rolnikami i wiemy coraz więcej o jej obecności w terenie. Niestety w większości (8 na 10 przypadków) przeniesienie wirusa wynika z czynnika ludzkiego – pokreślił Wicewojewoda Jarosław Maciejewski. Dlatego tak ważna jest edukacja, bioasekuracja i zwracanie uwagi na wiele szczegółów z nią związanych, jak np. dezynfekcja koszy na odpady po ich opróżnieniu przez firmy zajmujące się odbiorem śmieci. Podjęta została również decyzja o utrzymaniu grodzeń, które zostały utworzone jako bariera dla dzików w związku z ASF. W celach edukacyjnych wydrukowano ulotki i plakaty dotyczące ASF oraz nagrano film, który mogą Państwo zobaczyć tutaj
Przedstawiciele Wielkopolskiej Inspekcji Weterynaryjnej przekazali, że w tym roku w Polsce potwierdzono 28 ognisk ASF, z czego aż 16 na terenie naszego województwa. Wirus skoncentrował się w 6 powiatach północnej Wielkopolski: obornickim, gnieźnieńskim, czarnkowsko-trzcianeckim, pilskim, wągrowieckim i poznańskim. Wirus dotknął różne gospodarstwa, o różnej strukturze produkcji – od 17 do 2.800 świń.
W toku dyskusji przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej poruszyli m.in. następujące tematy: przemieszczenia zwierząt, dodatkowe chłodnie dla kół łowieckich, problem tzw. dzików "miejskich" z obszarów wyłączonych z odstrzału, środki na bioasekurację, wektory przenoszenia wirusa ASF i rezerwuary wirusa w środowisku. Zwrócono również uwagę, że nie powinno ograniczać się polowań zbiorowych. Są one skuteczne, a dodatkowo pozwalają na przeszukiwanie terenu. Na zakończenie spotkania Wiceprezes WIR Zbigniew Stajkowski przekazał Wicewojewodzie pismo Wielkopolskiej Izby Rolniczej, z wykazem działań podjętych przez wielkopolski samorząd rolniczy w związku z ASF.
Świadomość zagrożenia, stosowanie zasad bioasekuracji oraz współpraca instytucji, samorządów i inspekcji – to główne przesłanie z piątkowego spotkania w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim.
Opracowanie: Biuro WIR
ŹródłoWielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/