Spotkanie przy wielkanocnym stole

Minister rolnictwa Marek Sawicki uczestniczył dziś, w zorganizowanej przez Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy, konferencji prasowej zatytułowanej „Wielkanoc. Mięsne Święta, Polska Tradycja”.
Fot. Minister Marek Sawicki podczas konferencji w Polskiej Agencji Prasowej

Fot. Minister Marek Sawicki podczas konferencji w Polskiej Agencji Prasowej

Podczas spotkania z przedstawicielami branży mięsnej oraz dziennikarzami minister podkreślił, że 2014 r. był bardzo trudnym okresem zarówno dla rolników, jak i dla przemysłu spożywczego. Mimo to sprzedaż żywności zagranicę nie zanotowała recesji, a wręcz przeciwnie dodatnią dynamikę. Minister zaapelował do przetwórców o przyśpieszenie procesów pionowej i poziomej konsolidacji.

– Moim marzeniem jest, żeby kiedyś przetwórcy namawiali rolników do tworzenia grup producenckich. Bez tego jesteśmy skazani na polsko-polską konkurencję. Tymczasem na zachodzie Europy jesteśmy świadkami dalszej, pogłębiającej się konsolidacji. Duńska spółdzielnia Danish Crown, czyli właściciel zakładów mięsnych w Sokołowie, właśnie łączy się z inną dużą spółdzielnią. Trudności na rynku wieprzowiny, których jesteśmy obecnie świadkami, to najlepszy dowód na to, że jesteśmy skazani na konsolidację – przypomniał minister Marek Sawicki.

- Co nas nie zabije to nas wzmocni. Pokazaliśmy, że możemy działać bez rynku rosyjskiego i skutecznie szukamy alternatywnych rynków zbytu – dodał Witold Choiński ze Związku Polskie Mięso.

Z kolei Jerzy Wierzbicki z Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego podsumowując zeszły rok, przypomniał, że był to rok, w którym dyplomacja gospodarcza przyniosła wymierne efekty dla całej branży. Jego zdaniem dzięki naszym zabiegom na polską wołowinę otwarte zostały rynki arabskie oraz rynek japoński.

- Zwłaszcza ten drugi ma ogromne dla nas znacznie. Z jednej strony jest to rynek bardzo wymagający, ale z drugiej najbardziej opłacalny. Jestem zdumiony, że polskim przedsiębiorcom tak szybko udało się nawiązać kontakty handlowe ze stroną japońską i już podpisać kontrakty – powiedział Jerzy Wierzbicki.

Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/

125ml milk

Spotkanie przy wielkanocnym stole 640x380
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: jesteśmy; minister; bardzo; konferencji; rolnictwa; wielkanocnym; ; spotkanie; bydła; producentów; polskiego; mięsnego; zrzeszenia; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »