W pierwszej części spotkania przedstawiciele organizacji rolniczych zapoznali się z wynikami szczytu budżetowego w Brukseli. Przedstawiony też został stopień realizacji płatności bezpośrednich za 2012 r., a także wykorzystania środków na realizację działań w ramach PROW 2007-2013.
Organizacje rolnicze pozytywnie oceniły propozycje zmian do ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz przyjęte ustalenia w zakresie uszczelnienia systemu obrotu gruntami z zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, w ramach „uzgodnień szczecińskich”.
Minister Stanisław Kalemba przedstawiając informacje z negocjacji jakie miały miejsce podczas szczytu budżetowego w Brukseli podkreślił, że wg. przyjętych propozycji dla Polski, do 25% środków finansowych z II filaru można będzie przenieść do I filaru, dzięki temu płatności bezpośrednie dla polskich rolników nie będą niższe, a w kolejnych latach powinny zbliżać się do poziomu średniej unijnej. Część zadań, które dotychczas realizowane były z II filaru, będzie można sfinansować ze środków z funduszy spójności. Sukcesem jest również zapis dotyczący wliczenia podatku VAT do kosztów kwalifikowanych, szczególnie dot. inwestycji samorządów realizowanych m.in. na obszarach wiejskich.
Minister podkreślił również, że koniecznym jest podjęcie wspólnej pracy resortu rolnictwa, związków zawodowych i organizacji rolniczych, a także samorządu rolniczego, aby przydzielone na lata 2014-2020 środki finansowe z Unii Europejskiej wykorzystać jak najlepiej. Niezbędna jest dokładna analiza potrzeb i zadań, na które te środki będą przeznaczone.
Minister Stanisław Kalemba ponownie zaapelował do szefów organizacji rolniczych, o przedstawienie stanowisk poszczególnych organizacji w kwestii przygotowanego projektu ustawy o uboju rytualnym.
Na spotkaniu bardzo mocno podkreślono konieczność przestrzegania najwyższych standardów na każdym etapie łańcucha żywnościowego, a minister zaznaczył, że resort rolnictwa nie będzie tolerował nagannej działalności podmiotów przetwórczych, które psują pozytywny wizerunek zdrowej żywności produkowanej w Polsce.
Galeria zdjęć: