Słoweńcy zainteresowani polskim rolnictwem

W dniach 20-23.10.2016r pracownicy Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu, oraz Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach  wzięli udział  w realizacji wyjazdu studyjnego  słoweńskiej grupy doradców rolniczych i rolników (łącznie 46 osób) do naszego kraju.

Inicjatorem wyjazdu była Słoweńska Izba Rolnictwa i Leśnictwa z siedzibą w Lubljanie. W większości uczestnikami byli doradcy i rolnicy zamieszkujący zachodnią część Słowenii współpracujący na co dzień z Instytutem Rolnictwa i Leśnictwa w Nowej Goricy.

 Program zakładał praktyczne zapoznanie się grupy   z polskim rolnictwem poprzez wizyty w gospodarstwach a także wymianę doświadczeń służb doradczych. W czasie czterodniowego pobytu goście ze Słowenii zwiedzili trzy gospodarstwa w  woj. małopolskim (hodowla owiec, sadownictwo z przetwórstwem owoców, winiarstwo) oraz cztery gospodarstwa i jedną grupę producencką  w woj. mazowieckim (gospodarstwo mleczne, mała winnica, grupa producencka owoców i warzyw, gospodarstwo szkółkarskie drzew owocowych oraz gospodarstwo specjalizujące się w produkcji papryki).

Jednym z punktów wizyty było przedstawienie kolegom ze Słowenii systemu doradztwa w Polsce oraz zaprezentowanie bazy szkoleniowej dot. małego przetwórstwa rolnego,  zlokalizowanej w CDR Radom.

Na zakończenie słoweńscy goście nie kryli zaskoczenia  oraz wysokiego uznania dla nowoczesnych rozwiązań i skali produkcji rolnej w  odwiedzonych miejscach. Padło nawet zapytanie o możliwość zorganizowania podobnego wyjazdu studyjnego jeszcze w tym roku i deklaracja zorganizowania w przyszłości  rewizyty dla polskich doradców i rolników. Reasumując, przyjazd gości ze Słowenii okazał się wydarzeniem w którym wspomniane wyżej ośrodki doradztwa miały okazję w  wielu aspektach efektywnie  promować polskie rolnictwo, a także pogłębić współpracę służb doradczych Słowenii i Polski.

 

125ml milk

5a1151157cd9b5f5806cb668c69f76e3
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: doradztwa; słowenii; ; polskim; rolniczego; rolnictwem; wyjazdu; gospodarstwa; rolnictwa; goście; służb; wizyty; także; leśnictwa; doradców; gospodarstw;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »