Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie po raz drugi z rzędu zwyciężyła w kategorii uczelni rolniczych w rankingu przygotowanym przez „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów”, który badał liczbę publikacji prasowych, internetowych, radiowych i telewizyjnych na temat poszczególnych uczelni. Ranking odzwierciedla skalę zainteresowania mediów poszczególnymi uczelniami oraz skuteczność uczelnianych służb prasowych. W porównaniu do wyników badania ogłoszonych w marcu br. SGGW odnotowała poważny wzrost liczby publikacji – o 37 proc. Od 1 października 2011 do 30 września 2012 ukazało się o Szkole Głównej Gospodarastwa Wiejskiego 6,9 tys. publikacji, najwięcej w internecie (4,7 tys.). Bardzo dobrze prezentują się też wyniki dotyczące publikacji prasowych (1,3 tys.) i stacji RTV (0,9 tys.). O sukcesie SGGW świadczy fak, że drugi w tej kategorii Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu odnotował mniej niż 2,5 tys. poblikacji na swój temat.
Uczelnie podzielono na kilka kategorii: o profilu rolniczo-przyrodniczym, uniwersyteckim oraz technicznym. Media najchętniej piszą o uczelniach technicznych i uniwersytetach. Jednak uczelnie przyrodnicze notują trend wzrostowy, co jest dobrym prognostykiem. Gdyby SGGW klasyfikować pośród uczelni publicznych ze wszystkich kategorii poddanych badaniu, znalazłaby się ona na wysokim 19. miejscu.
Natomiast z analiz prowadzonych przez Instytut Monitorowania Mediów (IMM) dla Biura Prasowego SGGW wynika, że ekwiwalent reklamowy najważniejszych (wybranych) artykułów prasowych, które ukazują się na temat SGGW wynosi kilka milionów złotych. Natomiast wśród wszystkich artykułów na temat szkolnictwa wyższego, udział publikacji w których powoływano się na SGGW wynosi około 50% (na podstawie monitoringu IMM dla SGGW).
Ekwiwalent reklamowy jest to wskaźnik wyrażony w PLN – obrazuje kwotę pieniędzy, jaką należałoby wydać na reklamę o tej samej powierzchni (w centymetrach kwadratowych) jak np. artykuł poświęcony firmie/produktowi, w określonym typie prasy (koszt reklamy różni się w zależności od tytułu prasowego i jest wyliczany na podstawie cenników reklamowych poszczególnych gazet). Im większa powierzchnia artykułu poświęcona firmie w danej gazecie i im droższe jest zamieszczenie reklamy w danym tytule, tym większy jest ekwiwalent reklamowy dla monitorowanego słowa kluczowego. W przypadku materiału RTV ekwiwalent obrazuje kwotę, jaką należałoby wydać na spot reklamowy o tej samej długości, co czas ekspozycji w danym programie i czasie antenowym liczonym według cennika reklamowego stacji. W przypadku Internetu ekwiwalent obrazuje ilość pieniędzy, jaką należałoby wydać na tzw. reklamę intruzywną poświęconą firmie bądź produktowi na konkretnym serwisie internetowym.
Źródło
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
http://www.sggw.pl