Region Nawarra w północnej Hiszpanii był niedawno gospodarzem inauguracji projektu STRATUS, którego jednym z partnerów jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu. Głównym celem projektu jest stworzenie sieci doradztwa technicznego w zakresie optymalnego wykorzystania nawozów. Projekt ten, koordynowany przez spółkę publiczną INTIA, łączy 18 podmiotów z 11 krajów europejskich. Finansowany przez główny program badań i innowacji Unii Europejskiej, Horyzont Europa, projekt trwa pięć lat, a jego całkowity budżet wynosi prawie cztery miliony euro.
Projekt STRATUS ma na celu połączenie organów doradczych w całej Europie, aby przyspieszyć tworzenie i dzielenie się wiedzą na temat zintegrowanego zarządzania nawożeniem, pomagając sektorowi rolnemu w wykorzystaniu tej wiedzy w praktyce, aby osiągnąć cele strategii "od pola do stołu" i bioróżnorodności, zmniejszając w ten sposób straty składników odżywczych do środowiska i utrzymując żyzność gleby.
Stosując podejście wielopodmiotowe, a większość partnerów to organy doradztwa rolniczego z dużym doświadczeniem w różnych obszarach nawożenia, STRATUS stworzy sieć doradczą docierającą do wszystkich krajów UE, mobilizując w ten sposób usługi doradcze w całej UE
i wdrażając środki mające na celu ich skuteczną integrację z odpowiednimi krajowymi/regionalnymi "AKIS"_Systemami Wiedzy i Innowacji Rolniczych. Sieć będzie obejmować trzy podsieci: jedną dotyczącą rolnictwa precyzyjnego, jedną dotyczącą nawozów organicznych i jedną dotyczącą jakości gleby.
STRATUS będzie wspierał przejście na bardziej zrównoważone zarządzanie składnikami odżywczymi poprzez zapewnienie dostępu do innowacyjnych rozwiązań, które optymalizują stosowanie nawozów, zmniejszając zależność od nawozów mineralnych przy jednoczesnym zagwarantowaniu plonów. Ta nowa wiedza zaowocuje 60 demonstracjami, materiałami szkoleniowymi i wizytami z udziałem podmiotów ze wszystkich państw członkowskich. Ponadto zostanie utworzona platforma cyfrowa do gromadzenia wszystkich informacji, interoperacyjna z innymi platformami doradczymi i EU-FarmBook.
W Pampelunie partnerzy mogli zobaczyć na miejscu próby nawożenia organicznego przeprowadzane przez partnera koordynującego w jednym z jego gospodarstw doświadczalnych, specjalizującym się w uprawach ogrodniczo-owocowych, gdzie zaprezentowano również różne inicjatywy i strategie.
Pozostała część 2-dniowego programu została w całości poświęcona warsztatom, podczas których partnerzy projektu, ponad 30 osób pochodzących z różnych krajów europejskich, takich jak Szwecja, Łotwa, Belgia, Holandia, Francja, Grecja, Włochy, Polska, Słowenia i Chorwacja, byli w stanie poznać się nawzajem, podzielić się swoimi oczekiwaniami, zaprezentować pierwsze działania i zdefiniować za pomocą metodologii partycypacyjnych plan działania na pierwszy rok projektu.
STRATUS wystartował 1 lutego, a strona internetowa zostanie uruchomiona w maju. Do tego czasu wiadomości o wydarzeniach i innych działaniach projektowych można śledzić w mediach społecznościowych projektu.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/