Rozmowy w Budapeszcie

Fot. Rozmowy w Budapeszcie
Fot. Rozmowy w Budapeszcie
Wczoraj, w ramach oficjalnej wizyty premiera Donalda Tuska w Budapeszcie, towarzyszący premierowi, minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba spotkał się z ministrem rozwoju wsi Węgier Sandorem Fazekasem.

Podczas bardzo dobrej, życzliwej i bezpośredniej wymiany poglądów, ministrowie omówili m.in. kwestie wdrażania wspólnej polityki rolnej po 2013 r. oraz zagadnienia dotyczące rolnictwa wolnego od GMO. Znaczna część rozmowy dotyczyła promocji artykułów rolno-żywnościowych w kontekście nowych propozycji Komisji Europejskiej w tym zakresie. W tej kwestii ministrowie zgodzili się, że należy utrzymać obecną rolę państw członkowskich w realizacji programów na rynku wewnętrznym i w państwach trzecich.

Minister Stanisław Kalemba podniósł kwestie regulacji rynku tytoniu po 2014 r. w ramach nowej WPR. Gospodarz spotkania podzielił obawy, że rynek ten bez wsparcia będzie miał trudności w utrzymaniu produkcji i zatrudnienia na obszarach wiejskich. Rozmówcy zgodzili się, że Węgry i Polska powinny prezentować w tym zakresie wspólne stanowisko na forum UE.

W zakresie GMO ministrowie również prezentowali zbieżne stanowiska. Podkreślono, że Polska jak i Węgry pozostają krajami wolnymi od GMO. Jednocześnie oczekują wznowienia prac na forum UE nad zmianą dyrektywy 2001/18 w zakresie przekazania państwom członkowskim uprawnień o zakazywaniu bądź częściowym ograniczaniu upraw roślin GMO na ich terytoriach.

Ministrowie podkreślili też potrzebę realizacji programów, które będą wspierać produkcję roślin białkowych na rzecz stopniowego odstępowania od białka pochodzącego z importowanej śruty sojowej.

Ministrowie zadeklarowali dalszą współpracę pomiędzy Polską i Węgrami w zakresie realizacji PROW 2014-2020. W ramach Europejskiej i Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich kontynuowana będzie wymiana doświadczeń w obszarze wsparcia młodych rolników, Lokalnych Grup Działania oraz odnawialnych źródeł energii.

Ustalono, iż w ramach Europejskiego Partnerstwa na rzecz Innowacji należy poszukiwać wspólnych obszarów zainteresowań strony polskiej i węgierskiej, związanych z wdrożeniem innowacji w sektorze rolnym i spożywczym, aby uzyskać efekt synergii korzystny dla obu krajów.

Szef polskiego resortu rolnictwa zaprosił węgierskiego ministra na organizowaną w Polsce międzynarodową konferencję w Kielcach w ramach targów AGROTRAVEL, które odbędą się w dniach 11-13 kwietnia 2014 r.


Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
http://www.minrol.gov.pl/

125ml milk

Rozmowy w Budapeszcie width209
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: ramach; rolnictwa; rozmowy; zakresie; ministrowie; rozwoju; realizacji; należy; zgodzili; innowacji; kwestie; będzie; które; roślin; polska; wsparcia; obszarów; europejskiej; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »