Sekretarz stanu Jacek Czerniak przyjął dziś ambasadora Republiki Tunezyjskiej w Polsce Taoufika Chebbi. Rozmowa dotyczyła możliwości rozwoju współpracy bilateralnej, zwłaszcza w zakresie handlu towarami rolno-spożywczymi i wymiany doświadczeń w sferze badań i innowacji w rolnictwie.
Współpraca handlowa
Wiceminister podkreślił, że Polska jest znaczącym producentem i eksporterem żywności, między innymi zbóż (obecnie Polska jest jednym z głównych producentów zbóż w Unii Europejskiej). Zaznaczył jednocześnie gotowość do zwiększenia wolumenu i asortymentu polskiego eksportu rolnego. Sekretarz stanu wyraził nadzieję na szybkie uzgodnienie warunków dostępu do rynku tunezyjskiego dla mięsa i produktów drobiowych.
Ambasador Chebbi potwierdził zainteresowanie strony tunezyjskiej dalszym rozwojem współpracy z Polską, w tym w zakresie handlu rolnego. Zwrócił uwagę na możliwości eksportu zboża do Tunezji. Zachęcił też polskie firmy do wspólnych przedsięwzięć z partnerami tunezyjskimi w celu wejścia na inne rynki afrykańskie.
Bezpieczeństwo żywnościowe
Ambasador przypomniał o kluczowym znaczeniu bezpieczeństwa żywnościowego, na które negatywny wpływ miała rosyjska agresja na Ukrainę, ale też postępujące zmiany klimatyczne. Dlatego też, jego zdaniem, ważne jest wdrażanie innowacji technologicznych w rolnictwie oraz wymiana doświadczeń na poziomie eksperckim.
Współpraca naukowa
Wiceminister Jacek Czerniak zapewnił o gotowości instytutów badawczych nadzorowanych przez MRiRW do zacieśnienia relacji z odpowiednikami tunezyjskimi. Wyraził też nadzieję,
że udział we wspólnych badaniach oraz wymiana doświadczeń przyczynią się do zwiększania odporności polskiego i tunezyjskiego sektora rolnego na ewentualne kryzysy.
Wymiana handlowa
W 2023 r. wartość eksportu towarów rolno-spożywczych do Tunezji wyniosła 5,4 mln EUR. Eksportowaliśmy głównie sery i twarogi, przetwory spożywcze gdzie indziej nie wymienione, masło oraz inne tłuszcze otrzymywanie z mleka. W pierwszym kwartale 2024 r. nastąpił istotny wzrost eksportu r-s do Tunezji do poziomu 16,8 mln EUR. Wzrost był spowodowany eksportem cukru za prawie 15,5 mln EUR.
Zdjęcia (5)
Źródło
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
https://www.gov.pl/rolnictwo/