Rolnicy mogą spodziewać się gości. W teren wyruszyli ankieterzy Głównego Urzędu Statystycznego. Będą przeprowadzać badanie dotyczące struktury gospodarstw rolnych, które obowiązuje w krajach wspólnoty od lat sześćdziesiątych.
Co dziesięć lat ankiety są traktowane jako spis rolny, a w okresach między spisami - co 2-3 lata - jako badania reprezentacyjne. W Polsce pierwsze badanie struktury zostało przeprowadzone jeszcze przed przystąpieniem do Unii Europejskiej. W tym roku, podobnie jak w latach 2005, 2007 i 2010 (spis rolny), struktura gospodarstw rolnych zostanie sprawdzona zgodnie z kalendarzem i unijnymi wymogami przez wszystkie kraje członkowskie.
Podstawowym celem badania jest dostarczenie wysokiej jakości danych na potrzeby oceny zastosowanych i kształtowania nowych narzędzi Wspólnej Polityki Rolnej. Uzyskane informacje pozwolą m.in. na: monitorowanie zmian w strukturze gospodarstw rolnych oraz przygotowanie ich wieloprzekrojowej charakterystyki, w tym takich grup gospodarstw jak: towarowe, produkujące tylko na samozaopatrzenie, utrzymujące się głównie z rolnictwa, prowadzące działalność inną niż rolnicza czy ekologiczne. Analiza ankiet ułatwi opracowanie typologii gospodarstw rolnych (czyli określenie typu rolniczego i wielkości ekonomicznej), ocenę wpływu rolnictwa na środowisko, opis obszarów wiejskich oraz dokonanie porównań polskich gospodarstw rolnych z gospodarstwami z innych krajów Unii Europejskiej. Badanie będzie realizowane z wykorzystaniem formularza elektronicznego, na którym znajdą się pytania dotyczące takich zagadnień jak: wiek i wykształcenie kierującego gospodarstwem rolnym, liczba osób pracujących w gospodarstwie i czas ich pracy, struktura dochodów gospodarstwa domowego z użytkownikiem gospodarstwa rolnego, rodzaj i znaczenie działalności innej niż rolnicza, użytkowanie gruntów czy powierzchnia upraw głównych ziemiopłodów.
Anetta Przespolewska, źródło: WODR Poznań
Źródło
"Wieści Rolnicze"
http://www.wiescirolnicze.pl