Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski, podczas briefingu medialnego podkreślił znaczenie społecznej akceptacji dla produkcji rolnej, zaznaczając, że rolnicy wypełniają swoje zobowiązania wobec społeczeństwa, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe konsumentów. Wieś to miejsce ciężkiej pracy, które zasługuje na wsparcie i zrozumienie ze strony nowych mieszkańców obszarów wiejskich – powiedział minister. Dialog i dobre relacje z lokalnymi społecznościami są kluczowe dla rozwiązywania problemów, z jakimi borykają się rolnicy.
W swoim wystąpieniu Minister wskazał na wyjątkowe wyzwania, przed którymi stanęli rolnicy w mijającym roku. Wiosenne przymrozki oraz ekstremalne warunki pogodowe, takie jak grad, huragany, powodzie i susze, miały negatywny wpływ na plony. Przekazał, że działania MRiRW są mocno skoncentrowane na wsparciu rolników, którzy ponieśli straty.
Czesław Siekierski zwrócił również uwagę na pogarszające się relacje między rolnikami, a lokalnymi społecznościami. Wzrost liczby nowych mieszkańców na terenach wiejskich powoduje napięcia, które należy łagodzić poprzez otwartą komunikację i współpracę. Rolnicy, mając na uwadze swoje interesy, jednocześnie chcą działać na rzecz konsumentów, a ich doświadczenie w produkcji rolnej powinno być doceniane. W kontekście polskiej prezydencji minister rolnictwa wskazał na konieczność przeglądu Zielonego Ładu oraz dostosowania go do rzeczywistych potrzeb rolników. Poinformował, że zamierza kontynuować dialog z rolnikami, którzy najlepiej znają swoje potrzeby i wyzwania, przed którymi stoją.
Wiceprezes Szymański przekazał, że do 29 października 1,134 mln rolników otrzymało już naliczone płatności bezpośrednie, a wśród 69 tysięcy gospodarzy z terenów dotkniętych powodzią, ponad 95 proc. również ma przyznane zaliczki. Rolnicy otrzymują zaliczki w ramach płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych, z wyjątkiem jednego ekoschematu – dotyczącego dobrostanu zwierząt. Do 29 października na konta rolników wpłynęło 4,1 mld zł w ramach zaliczek płatności bezpośrednich oraz ponad 1,3 mld zł w ramach II Filaru Wspólnej Polityki Rolnej.
Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, podziękował wszystkim rolnikom, którzy zorganizowali pomoc dla poszkodowanych przez powódź. Rolnicy zorganizowali około 200 transportów z pomocą dla swoich kolegów, których gospodarstwa ucierpiały wskutek powodzi. Te 200 pojazdów – każdy po około 25 ton - to ogromna pomoc, od tych którzy sami często są w niełatwej sytuacji – podkreślił prezes Zarządu KRIR.
Wśród leaderów niosących pomoc rolnikom, którzy ucierpieli we wrześniowej powodzi znalazło się województwo wielkopolskie i mazowieckie. Jednocześnie, uwagę należy zwrócić na to iż Wielkopolska Izba Rolnicza zorganizowała do tej pory 65 transportów dla rolników z województwa dolnośląskiego i opolskiego, poszkodowanych w wyniku wrześniowej powodzi. Na chwilę obecną mamy także zgromadzonych darów na kolejnych 10 transportów, które w najbliższym czasie trafią do potrzebujących. Na bieżąco kierownicy biur powiatowych są w kontakcie z koordynatorami z województw dolnośląskiego i opolskiego. Jeżeli chodzi o rodzaj udzielonej pomocy, to przekazano: sianokiszonkę, siano, słomę, żyto, pszenicę, pszenżyto, kwalifikowany materiał siewny, pasze dla zwierząt, ziemniaki, koncentraty, wysłodki, taczki, łopaty, osuszacze, śrutę zbożową, marchew dla zwierząt. W najbliższym czasie do poszkodowanych trafią również plandeki, o które prosi rejon kłodzki.
Na zakończenie Wiktor Szmulewicz odniósł się do wniosków z Kongresu Rolników Europejskich, który odbył się w Bukareszcie. Podkreślił, że obecnie jest czas na odbudowę zaufania między rolnikami, a politykami europejskimi, które zostało naruszone przez brak dialogu. Zmiany w polityce rolnej powinny wspierać produkcję żywności w Europie i nie prowadzić do jej ograniczenia.
Podsumowując, Czesław Siekierski Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz liderzy rolnictwa apelują o większą społeczną akceptację dla funkcji produkcyjnych wsi. Minister podkreślił, że jest to kluczowe dla przyszłości rolnictwa i zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego. Dialog, współpraca i rozumienie to fundamenty, na których można budować lepsze relacje między rolnikami, a lokalnymi społecznościami.
Źródło: MRiRW,
Fot.: MRIRW
Z autorem tekstu można się skontaktować poprzez e-mail: wirkol@wir.org.pl
Opracowanie: Dominika Kołacka
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/