Z opracowanego przez firmę "BioStat" raportu "Polska Wieś i Rolnictwo 2015" wynika, że 75% badanych dobrze i bardzo dobrze ocenia pracę ARiMR w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Najwyżej rolnicy ocenili kompetencje pracowników Agencji oraz jakość świadczonych przez nich usług. W obu przypadkach 87% badanych wystawiło oceny pozytywne, podobny też był rozkład ocen negatywnych, który wyniósł odpowiednio 11% i 12%, pozostała część badanych nie miała zdania w tej sprawie.
Część badań poświęcono ocenie efektywności działań informacyjnych o zmianach zachodzących na polskiej wsi oraz o źródłach takich informacji. Wynika z nich, że najskuteczniej przeprowadzono kampanie informujące o efektach pomocy udzielnej z PROW 2007 - 2013 - 62% badanych uważa, że było ich "w sam raz"; oraz o zasadach przyznawania i rodzajach płatności obszarowych - 54% udzieliło takiej odpowiedzi.
Natomiast za najważniejsze źródło informacji o zmianach zachodzących na polskiej wsi rolnicy i mieszkańcy terenów wiejskich uważają telewizję, a wśród stacji wskazują na TVP1 (46% - mieszkańcy wsi; 47% rolnicy; 43% nierolnicy), TV Regionalną (odpowiednio: 18%; 20%; 14%) oraz TVP INFO (15%; 14%; 15%). Inne źródła takich informacji to "sąsiad, znajomy lub ktoś z rodziny", "ogłoszenie umieszczone na tablicach w urzędzie gminy, powiatu" oraz Internet, a na dalszych miejscach znalazła się prasa i radio. W rankingu portali internetowych, z których rolnicy, mieszkańcy wsi i nierolnicy czerpią informacje o zmianach na polskiej wsi i w rolnictwie, portal arimr.gov.pl znalazł się na drugim miejscu, ustępując jedynie portalowi farmer.pl. Na portal Agencji jako źródło takich informacji wskazało 19% rolników, 16% mieszkańców wsi oraz 8% nierolników. Daleko w tyle znalazły się takie komercyjne portale jak onet.pl; wp.pl czy Interia.pl.
Badanie "Polska Wieś i Rolnictwo 2015", zostało przeprowadzone przez firmę "BioStat", na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Nieruchomości Rolnych, Agencji Rynku Rolnego oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Zastosowano w nim technikę badania kwestionariuszowego bezpośredniego PAPI oraz wspomagane komputerowo wywiady osobiste CAPI. Badaniem objęto 1500 osób (866 - to rolnicy, a 634 - nierolnicy) i wykonano je w okresie czerwiec - sierpień 2015 r.
PW
Źródło
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
http://www.arimr.gov.pl/