Robocze spotkanie polsko-czeskiej grupy roboczej w sprawie ASF

 

W delegaturze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Częstochowie, odbyło się 16 września 2019 r. spotkanie delegacji Czech i Polski pod przewodnictwem wiceministrów obu państw, odpowiedzialnych za rolnictwo. Tematem spotkania była współpraca obu państw w związku z afrykańskim pomorem świń. Spotkanie miało także na celu wypracowanie wspólnego stanowiska na spotkanie w Pradze, gdzie w dniach 3-4 października odbędzie się szczyt Grupy Wyszehradzkiej w formule +6.

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Szymon Giżyński, wskazał m.in na potrzebę ustaleń na poziomie Unii Europejskiej związanych z redukcją populacji dzików, modyfikacji regulacji handlowych, czy wsparcia finansowego i logistycznego każdego z państw, które walczy z ASF.

Z kolei czeski wiceminister ds. rolnictwa i przemysłu żywnościowego, Jindřich Fialka, przypomniał, że Czechy są jedynym krajem europejskim w którym problem ASF ogranicza się wyłącznie do dzików. Czeskie doświadczenia walki z chorobą mogą być cenne także dla Polski.

Główny Lekarz Weterynarii, dr Bogdan Konopka, wskazał na potrzebę uświadamiania społeczeństwa, że także ludzie nie zachowując zasad biosasekuracji, mogą być wektorem przenoszącym chorobę wirusową jaką jest ASF z lasów do chlewni.

Spotkanie polsko-czeskiej grupy roboczej w sprawie ASF w Częstochowie
17 wrzesień 2019 22 zdjęć

Spotkanie w Częstochowie polsko-czeskiej grupy roboczej w sprawie ASF

Spotkanie polsko-czeskiej grupy roboczej w sprawie ASFSpotkanie polsko-czeskiej grupy roboczej w sprawie

 

 Źródło
 Główny Inspektorat Weterynarii
 https://www.wetgiw.gov.pl/

125ml milk

P1430938
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: polsko-czeskiej; roboczej; sprawie; spotkanie; częstochowie; spotkanie; także; państw; ; potrzebę; wskazał; rolnictwa; robocze; 22;    Źródło  główny; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »