Resort rolnictwa w sprawie „podatku od mięsa”

wieprzowina (5)W związku ze stanowiskiem Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie dyskusji członków Parlamentu Europejskiego nad propozycjami koalicji organizacji pozarządowych wprowadzenia dodatkowego podatku od produkcji i sprzedaży mięsa resort rolnictwa poinformował, że w ramach prowadzonej w Unii Europejskiej oficjalnej debaty dotyczącej problemów związanych ze środowiskiem i klimatem oraz wyzwań i oczekiwań w tym zakresie dla poszczególnych polityk i sektorów nie jest proponowany wniosek legislacyjny dotyczący wprowadzenia podatku od mięsa.

Niezależnie od powyższego MRiRW podkreśla, że władze polskie jednoznacznie odrzucają pomysły ograniczania produkcji i wprowadzania podatku, którego skutkiem byłoby ograniczenie spożycia i w konsekwencji produkcji mięsa w Polsce.  W chwili obecnej na forum Unii Europejskiej przedmiotem debaty jest dokument zaprezentowany w grudniu 2019 r. przez Komisję Europejską, tzw. „Europejski Zielony Ład" (European Green Deal-EGD), którego celem jest transformacja europejskiej gospodarki na rzecz osiągnięcia do 2050 r. pełnej neutralności klimatycznej. Europejski Zielony Ład jest dokumentem strategicznym, w którym nacisk kładzie się na konieczność kompleksowego podejścia do problemów związanych ze środowiskiem i klimatem poprzez działania w wielu sektorach i obszarach, uznając, że tylko takie rozwiązanie będzie skuteczne. W dokumencie przedstawiono wstępne zestawienie najistotniejszych działań legislacyjnych oraz inicjatyw o charakterze strategii politycznych i planów, jakie przewidziane są do realizacji w okresie prac obecnej kadencji Komisji Europejskiej (2019-2024). W obszarze rolnictwo wskazana została potrzeba stworzenia sprawiedliwego, zdrowego i przyjaznego środowisku systemu żywnościowego, m.in. poprzez opracowanie strategii „od pola do stołu" i realizację inicjatyw legislacyjnych mających na celu ograniczenia stosowania pestycydów, nawozów i antybiotyków.

Polska w ocenie ww. dokumentu podkreśla szczególnie, że w kontekście propozycji dalszego zwiększania ambicji Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) w zakresie środowiska i klimatu, zasadniczą sprawą jest sposób finansowania nowych wyzwań i włączenia Zielonego Ładu do planów strategicznych WPR, a zwiększone potrzeby w omawianym zakresie muszą być uwzględnione w budżecie wieloletnich ram finansowych.

 

 Źródło
 Krajowa Rada Izb Rolniczych
 http://krir.pl

125ml milk

wieprzowina%20(5)
Cenimy sobie Państwa wypowiedzi,
dlatego prosimy aby były one wyrażane w dobrym tonie oraz nie łamały polskiego prawa.
Komentarze łamiące te zasady będą niezwłocznie usuwane.
Dodaj komentarz
*
Tytuł komentarza:
*
Komentarz:
komentarz
*
Podpis:

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o najważniejszych wiadomościach rolniczych oraz przydatnych poradach rolniczych możesz zapisać się do newslettera (po lewej stronie ekranu).

TAGI: europejskiej; resort; sprawie; zakresie; rolnictwa; produkcji; wprowadzenia; obecnej; zielony; wyzwań; klimatem; środowiskiem; związanych; problemów; mięsa; podatku; debaty; którego; ;

Ta strona korzysta z plików COOKIES. więcej »