W dniach 21-22 oraz 27-28 maja 2024r. Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu zorganizowało dwa bezpłatne szkolenia wyjazdowe pn. Innowacje w rolnictwie - ochrona gleb.
Celem szkolenia było upowszechnianie innowacyjnych rozwiązań w zakresie ochrony gleb – utrzymywaniu żyzności i stosowaniu dobrych praktyk, ułatwienie kontaktów pomiędzy rolnikami, doradcami i jednostkami naukowymi, a także zachęcanie doradców i rolników do współpracy w tym zakresie. Łącznie grupa szkoleniowa liczyła 50 osób.
Pierwszego dnia uczestnicy wizytowali pola doświadczalne Zakładu Doświadczalno-Dydaktycznego Uprawy Roli i Roślin Gorzyń stacja Brody, wcześniej poprzedzonym wykładem pana prof. UPP dr hab. inż. Tomasz Piechoty pn. „Najważniejsze praktyki rolnicze kształtujące żyzność gleb”. Wykład dotyczył: najważniejszych elementów agrotechniki, kształtujących żyzność oraz produktywność gleb: następstwo roślin, uprawa roli i nawożenie. Omówiono długofalowe skutki niezrównoważonej gospodarki rolniczej prowadzące do degradacji gruntów tj. ubytku próchnicy, pogorszenia struktury, pogorszenia gospodarki wodnej czy erozji wodnej i wietrznej.
W części praktycznej na polach doświadczalnych (ZDDURiR) uczestnicy mogli zobaczyć wieloletni wpływ zróżnicowanego następstwa roślin i nawożenia na środowisko glebowe i rozwój roślin na obiektach statycznego wieloletniego doświadczenia płodozmienno-nawozowego prowadzonego od 1958 r. oraz wpływu zróżnicowanej uprawy roli na wieloletnich doświadczeniach z uprawą roli w zmianowaniu i monokulturze, z zastosowaniem uprawy tradycyjnej oraz siewu bezpośredniego w ściernisko (ponad 20 lat.).
Uczestnikom zademonstrowano odkrywki glebowe gdzie mogli porównać strukturę gleby, która jest co roku uprawiana, z glebą która obsiana jest trawą.
Następnie odwiedzono gospodarstwo rolne w Luboszu. Rolnik omówił strukturę upraw prowadzonych w gospodarstwie. Na polach można było zobaczyć plantacje lnianki ozimej i jarej, olejarki abisyńskiej (zwanej gorczycą abisyńską), facelii i prosa uprawianych na nasiona. Rolnik zaprezentował nowoczesny sprzęt stosowany do uprawy bezorkowej tj. agregat uprawowo-siewny umożliwiający płytką uprawę roli bez orki, z jednoczesnym siewem i doglebową aplikacją nawozów w międzyrzędzia. Omówił też niedogodności związane z uprawą bezorkową i jak sobie z tym radzić oraz jakie stosuje praktyki zapobiegające degradacji gleby.
Drugi dzień uczestnicy spędzili w Rolniczym Gospodarstwie Doświadczalnym UPP Brody gdzie poznali specyfikę uprawy roli w gospodarstwie w oparciu o posiadany sprzęt rolniczy wykorzystywany do uproszczonej uprawy. Na wstępnie kierownik gospodarstwa w Brodach przedstawił historię gospodarstwa i oprowadził uczestników po gospodarstwie. Następnie omówił aktualną sytuację gospodarstwa oraz z jakich płatności bezpośrednich gospodarstwo korzysta, a później technologię uprawy roli w oparciu o posiadany sprzęt rolniczy wykorzystywany do uproszczonej uprawy tj. pług dłutowy, pług dłutowy - gruber, brona talerzowa, agregat do uprawy pasowanej połączony z siewnikiem. Pług dłutowy pełni rolę głębosza, służy do uprawy ziem mocno zbitych, zwięzłych, w celu ich napowietrzenia.
Gruber oraz brona talerzowa wykorzystywane są do uprawy po żniwnej i przed siewnej. W gospodarstwie powstaje obornik, jest on po żniwach rozwożony na pola a następnie mieszany z glebą na głębokość kilku centymetrów. W zależności od warunków pogodowych przed siewem gleba jest doprawiana gruberem lub bezpośrednio przeprowadzany jest wysiew nasion. W gospodarstwie stosuje się poplony. Siewnik do wysiewów poplonów zamontowany jest na bronie talerzowej. W gospodarstwie jest nowoczesny agregat do uprawy pasowanej w którym można regulować rozstaw międzyrzędzi w zależności od rodzaju wysiewnych nasion. Wykorzystywany jest on do wysiewu buraka cukrowego, rzepaku i kukurydzy.
Źródło
Centrum Doradztwa Rolniczego
http://cdr.gov.pl/