22-11-2024
Jakie wyzwania czekają polskie rolnictwo w nadchodzących dekadach? Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Rolnictwo i gospodarka żywnościowa w minionym XX-leciu oraz perspektywy rozwoju”. Wydarzenie, objęte patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Rektorów SGGW i UW, zgromadziło przedstawicieli nauki, agrobiznesu oraz instytucji publicznych, stając się forum do wymiany doświadczeń i analiz dotyczących przemian oraz przyszłości sektora rolno-żywnościowego w Polsce.
Empty heading
W dniu 21 listopada 2024 r. wSGGW odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Rolnictwo i gospodarka żywnościowa w minionym XX-leciu oraz perspektywy rozwoju”. Wydarzenie zostało objęte patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dr. Czesława Siekierskiego, a takż prof. dr. hab. Michała Zasady, rektora SGGW i prof. dr. hab. Alojzego Z. Nowaka, rektora Uniwersytetu Warszawskiego.
Organizatorem konferencji była Katedra Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw SGGW oraz Katedra Prawa Rolnego i Systemów Ochrony Żywności UW, przy współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.
Uroczyste otwarcie
Konferencję otworzył dr hab. Mariusz Maciejczak, prof. SGGW, Dyrektor Instytutu Ekonomii i Finansów, który przywitał przedstawicieli władz uczelni, m.in. dr. hab. Marcina Gołębiewskiego, prof. SGGW, prorektora ds. rozwoju SGGW, oraz dr. hab. Adama Niewiadomskiego, prof. UW, prorektora ds. doktoranckich i prawnych UW. W wydarzeniu uczestniczyło prawie 200 osób, w tym przedstawiciele środowisk naukowych, instytucji rolniczych, organizacji agrobiznesu, rolnicy oraz przedstawiciele władz.
Wystąpienia i panele tematyczne
Celem konferencji było omówienie osiągnięć polskiego rolnictwa i gospodarki żywnościowej po 20 latach członkostwa w Unii Europejskiej oraz wskazanie perspektyw dalszego rozwoju w obliczu aktualnych wyzwań.
W programie znalazły się dwa panele tematyczne:
-
Przemiany polskiego sektora rolno-żywnościowego w minionym XX-leciu – blaski i cienie
- Dr hab. Mariusz Maciejczak, prof. SGGW, przedstawił analizę zmian w sektorze rolno-żywnościowym.
- Dr hab. Adam Niewiadomski, prof. UW, zaprezentował ewolucję prawa rolnego na przestrzeni 20 lat.
- Marzena Trajer z KOWR omówiła działania wspierające rozwój sektora rolnego.
-
Rozwój polskiego sektora rolno-żywnościowego w obliczu obecnych i przyszłych wyzwań
- Dr Czesław Siekierski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przedstawił wizję przyszłości polskiego rolnictwa.
- Dr hab. Przemysław Litwiniuk, prof. SGGW, skupił się na prawnych aspektach Wspólnej Polityki Rolnej UE.
Wyróżnienia i podsumowanie
W trakcie konferencji minister Czesław Siekierski wręczył odznaczenia państwowe naukowcom z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach – prof. Teresie Doroszewskiej i prof. Stanisławowi Krasowiczowi. Zwieńczeniem wydarzenia było podsumowanie dokonane przez prof. dr. hab. Henryka Runowskiego, kierownika Katedry Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw SGGW oraz Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego.
Znaczenie konferencji
Międzynarodowa Konferencja Naukowa w SGGW po raz kolejny dowiodła, jak istotne są współpraca interdyscyplinarna oraz wymiana doświadczeń dla rozwoju polskiego sektora rolno-żywnościowego. Dzięki zaangażowaniu wybitnych ekspertów i praktyków, wydarzenie stało się platformą refleksji nad przeszłością i przyszłością polskiego rolnictwa, które stoi w obliczu nowych wyzwań.
Źródło
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
http://www.sggw.pl