Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba poinformował w wywiadzie udzielonym radiowej "Trójce", że Polska będzie wnioskowała do Komisji Europejskiej o rekompensatę strat, jakie przedsiębiorcy ponieśli w związku z wstrzymaniem eksportu do Rosji naszej wieprzowiny.
Rosja wstrzymała import wieprzowiny z całej Unii Europejskiej po tym jak na Litwie wykryto przypadki afrykańskiego pomoru świń. Na razie nie wiadomo jak długo embargo zostanie utrzymane, zdaniem Ministra może to potrwać nawet kilka tygodni. Zakaz importu dotyczy całej Unii, co zdaniem Brukseli jest zbyt restrykcyjną reakcją na zaistniałą sytuację. Polska sugeruje, by korzystając z przepisów o regionalizacji, wyłączyć z eksportu wieprzowiny do Rosji tylko Litwę.
Wstrzymanie importu polskiej wieprzowiny powoduje straty producentów. Minister zapewniał, że będzie wnioskował do Komisji Europejskiej o uruchomienie funduszy rezerwowych na rekompensaty dla przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z embargiem. Według danych resortu rolnictwa w ubiegłym roku polskie firmy wyeksportowały do Rosji wieprzowinę za 100 mln euro. Jeżeli eksport wieprzowiny zostanie wstrzymany na dłużej, przełoży się to na spadek cen skupu żywca i prawdopodobnie ceny tuczników.
Minister zaznaczył, że polska wieprzowina jest bezpieczna, nasz kraj jest bardzo dobrze oceniany, jeśli chodzi o badanie dzików, które przenoszą chorobę afrykańskiego pomoru świń. Polska już w ubiegłym roku wprowadziła monitoring dotyczący afrykańskiego pomoru świń, gdy wirus został wykryty na Białorusi. Afrykański pomór świń nie jest groźny dla życia i zdrowia ludzi, ale niesie za sobą ogromne straty w produkcji trzody chlewnej. Głównym źródłem wirusa są dziki.
Ostatnie lata doprowadziły zapaści hodowli trzody chlewnej, na co reakcją jest specjalny program "Strategia odbudowy i rozwoju produkcji trzody chlewnej w Polsce do roku 2030" mający na celu poprawę funkcjonowania sektora produkcji wieprzowiny. Zakaz importu wieprzowiny i jej przetworów na Białoruś i do Rosji odbił się negatywnie na hodowli trzody chlewnej oraz cenach w punktach skupu żywca. Od momentu zamknięcia granic przed polską wieprzowiną, na polskim rynku spadły ceny żywca o ok. 70 groszy za kilogram, czyli o 15% w stosunku do ceny uzyskiwanej przed ogłoszeniem zakazu. Obserwuje się, że niektóre podmioty niejako "na zapas" obniżyły ceny pogłębiając tendencję spadkową. Hodowcy obawiają się dalszych spadków sięgających nawet 25%. Spadają także ceny prosiąt. Sytuacja ta powoduje, że wielu hodowców wstrzymuje się przed zakupem zwierząt.
Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej na najbliższym posiedzeniu podejmie stanowisko w sprawie zakazu eksportu do Rosji polskiej wieprzowiny oraz sytuacji przedsiębiorców i producentów, którzy w wyniku zakazu ponieśli starty.
Katarzyna Strzyż
Biuro WIR w Ostrowie Wlkp.
Źródło
Wielkopolska Izba Rolnicza
http://www.wir.org.pl/