Mimo, iż pan senator Wadim Tyszkiewicz nie jest członkiem senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, doprowadził do zaproszenia prezesa Lubuskiej Izby Rolniczej Stanisława Myśliwca na 81 posiedzenie Komisji.
Podczas posiedzenia, które odbyło się 19 lipca br. w Senacie RP, przedstawiona została aktualna, bardzo trudna sytuacja rolnictwa w województwie lubuskim. W swym wystąpieniu prezes LIR jako pierwszy temat poruszył suszę rolniczą. W kilku słowach omówił różnicę między raportami przedstawianymi przez IUNG- PIB a rzeczywistością. Wskazał również problemy jakie wygenerowała zmiana sposobu szacowania strat w uprawach. Podkreślił, że tylko Komisja powołana przez wojewodę, jak było do 2019 roku, dawała rzeczywisty pogląd na rzeczywistość, a wprowadzona w 2020 roku aplikacja, jest ze szkodą dla rolników. Ponadto, kampania żniwna w województwie lubuskim już się rozpoczęła, a aplikacja na ten rok jeszcze nie została uruchomiona. Kolejną kwestią poruszoną przez przedstawiciela lubuskich rolników była propozycja przeprowadzenia regionalizacji w zakresie polityki stosowania azotów. Lubuska Izba Rolnicza wraz z całym lubuskim środowiskiem rolniczym, już od kilku lat zabiegają o zróżnicowanie terminów nawożenia. Duża różnica temperatur pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią Polski powoduje nierównomierny wzrost roślin. Gdy na wschodzie jeszcze trzymają silne mrozy, w lubuskiem już rusza wegetacja. W przypadku zbyt późnego nawożenia, nawóz jest mało skuteczny. Według prezesa LIR kompetencje w zakresie wyznaczania terminów rozpoczęcia stosowania azotów winien mieć wojewoda po konsultacji z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego lub Izbą Rolniczą. Na koniec swej wypowiedzi zaapelował o budowę zbiorników retencyjnych w lubuskim. Tylko racjonalne wykorzystanie wód opadowych w nawadnianiu pól chociaż częściowo pomoże w łagodzeniu skutków suszy.
Kończąc, ponowił zaproszenie dla Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do województwa lubuskiego celem omówienia dramatycznej sytuacji w naszym województwie.
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/