W odpowiedzi na wniosek KRIR dotyczący likwidacji degresywności płatności do drobiu w ekoschemacie Dobrostan zwierząt, MRiRW przekazało poniższe informacje.
“(…) Ekoschemat Dobrostan zwierząt został skonstruowany w oparciu o zgłaszane przez rolników postulaty, które zostały ujęte w zatwierdzonym w dniu 31 sierpnia 2022 r. przez Komisję Europejską (KE) PS WPR. Na wniosek organizacji inicjatywy #HodowcyRazem, której sygnatariuszem była zarówno Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza, jak i Krajowa Rada Izb Rolniczych, w celu ukierunkowania wsparcia
na małe i średnie gospodarstwa rolne, wprowadzono w tej interwencji degresywność, z zastosowaniem poniższych progów od noszących się do liczby DJP zwierzt z danego gatunku/grupy:
- do 100 DJP – 100% płatności,
- powyżej 100 DJP do 150 DJP – 75% płatności,
- powyżej 150 DJP – brak płatności.
Degrwesywność dobrostanowej w ramach obowiązującego PSWPR, nie dotyczy płatności do zwierząt utrzymywanych w systemie rolnictwa ekologicznego oraz płatności w ramach praktyki utrzymywania drobiu zgodnie z wymogami systemu jakości QAFP.
Budżet ekoschematów, w tym ekoschematu Dobrostan zwierząt, jest ściśle określony zgodnie z obowiązującą regułą przeznaczenia na ekoschematy minimum 25% kwoty płatności bezpośrednich. Rezygnacja z degresywności oznacza objęcie wsparciem większej liczby zwierząt, co wiąże się ze wzrostem zapotrzebowania na środki. Ze względ u na wprowadzenie w 2024 r. płatności dla rolników dobrostanowych utrzymujących zwierzęta zgodnie z wymogami krajowych systemów jakości QMP/QAFP oraz nowego ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji, jak również planowane wprowadzenie od 2025 r. nowego ekoschematu Materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany oraz płatności za Stosowanie nawozowych produktów mikrobiologicznych, możliwości wprowadzania dodatkowych zmian impli kujących wzrost zapotrzebowania na środki budżetowe są obecnie ograniczone. Trzeba też zauważyć, że nastąpił wzrost zainteresowania ekoschematem Dobrostan zwierząt wśród rolników, co spowodowało konieczność obniżenia stawek płatności w ramach ekoschematów obszarowych. W tej sytuacji budżetowej nie ma uzasadnienia dla nowelizowania PSW PR w kierunku zwiększenia potrzeb budżetowych w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt”.
Pismo KRIR >>> otwórz
Pismo MRiRW >>> otwórz
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/