W dniach 09 października 2015 roku w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie odbyło się pierwsze w obecnej kadencji Izb Rolniczych posiedzenie Rady do spraw Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich. Rada do spraw Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich składa się z wytypowanych członkiń Izb Rolniczych z całego kraju, nie posiada kadencyjności. Rada jest organem opiniodawczo – doradczym Krajowej Rady Izb Rolniczych. Z chwilą końca kadencji Izb Rolniczych niektóre z członkiń zrezygnowały z udziału w Radzie lub nie weszły do samorządu, wobec czego należało uzupełnić skład Rady. Na posiedzeniu obecni byli również: Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, wiceprezes Mirosław Borowski, dyrektor biura KRIR Pani Katarzyna Szczepaniak.
Spotkanie rozpoczęła dotychczasowa przewodnicząca Pani Danuta Lebioda. Złożyła sprawozdanie z działalności Rady. Następnie każda z pań dokonała krótkiej prezentacji swojej osoby. Podczas posiedzenia omówiono sprawy organizacyjne, przedstawiono i przedyskutowano Regulamin Rady oraz dokonano wyboru Prezydium. Panie wspólnie podjęły decyzję, iż nie będą przeprowadzać nowego wyboru władz a jedynie wybory uzupełniające. Do uzupełnienia składu prezydium Rady podano kandydaturę Pani Jolanty Nawrockiej, która weszła do zarządu poparta jednogłośnie w głosowaniu jawnym. Prezydium Rady wybrało spośród siebie Przewodniczącą a została nią ponownie Pani Danuta Lebioda z Zachodniopomorskiej IR, I zastępczynią została Pani Zofia Stankiewicz z Warmińsko – Mazurskiej IR, II zastępczynią wybrano Panią Ewę Bednarek z IR woj. Łódzkiego. Członkiem zarządu została Pani Jolanta Nawrocka z Wielkopolskiej IR.
W drugiej części posiedzenia przedstawiciele MRiRW przedstawili możliwości korzystania przez kobiety ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz RPO. Trwała bardzo ożywiona dyskusja, padało wiele pytań do przedstawicieli MriRW. Panie pytały min o: projekty grantowe, których projektobiorcami mogą być również sformalizowane grupy nieposiadające osobowości prawnej np. KGW, edukację przedszkolną i kształcenie ogólne, kształcenie zawodowe w RPO, tworzenie warunków dla wyrównywania szans płci na rynku pracy.
W dalszej części dyskusji jedna z członkiń, Pani Wanda Krause z Pomorskiej Izby Rolniczej złożyła propozycję aby wystąpić z wnioskiem do KRIR o możliwość uczestniczenia przedstawicielki Rady na walnym spotkaniu KRIR. Prezes W. Szmulewicz powiedział, iż jest to możliwe lecz delegatka może uczestniczyć jako gość bez prawa głosowania a jedynie z głosem doradczym. Ustalono temat następnego posiedzenia Rady: Polityka społeczna na terenach wiejskich – szeroko rozumiana. A więc na następnym spotkaniu panie zamierzają omawiać problemy pomocy społecznej, opieki nad ludźmi starszymi i niepełnosprawnymi, tematy: zdrowia i rehabilitacji, zasiłków dla ubogich rodzin, jak zachęcić mieszkańców wsi do działań oraz pozyskiwanie pomocy na ww cele. Ustalono iż następne spotkanie odbędzie się w woj. Dolnośląskim.
Przedstawicielka Województwa Lubuskiego
Rady do spraw Kobiet
i Rodzin z Obszarów Wiejskich
Dorota Kruszyna
Źródło
Lubuska Izba Rolnicza
http://lir.agro.pl/